Planowanie dziecka. 4 ważne rady o planowaniu dziecka Przeskocz do treści

Jak najlepiej zaplanować dziecko? 4 ważne rady

Aktualizacja 12 kwietnia 2018 r.

Zamierzasz zajść w ciążę? Współżycie bez zabezpieczenia może nie wystarczyć, żeby szybko cieszyć się upragnionym potomstwem! 

Jak zaplanować dziecko?

1. Pamiętaj o dniach płodnych

Tylko w ich czasie możliwe jest zapłodnienie. Są to dni tuż przed owulacją, w jej trakcie oraz zaraz po niej. Dlaczego akurat te? Komórka jajowa po wypuszczeniu może przetrwać w organizmie do 24 godzin, a plemniki do 3-5 dni.

Planowanie dziecka warto rozpocząć od uważnej obserwacji organizmu i poznania terminu owulacji oraz towarzyszących jej symptomów. Pomocne mogą okazać się również tzw. testy owulacyjne dostępne w aptece. Warto również kochać się po prostu regularnie – co 2-3 dni.

2. Suplementuj kwas foliowy

Najlepiej minimum 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę. Dostarczenie odpowiedniej ilości tej witaminy jest bowiem bardzo ważne szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy ze swojego stanu. To wtedy rozwija się cewa nerwowa dziecka (potem przekształci się w mózg i rdzeń kręgowy), a niedobory kwasu foliowego mogą spowodować nieodwracalne wady.

Dawkę i formę kwasu foliowego najlepiej aby ustalił specjalista. Weźmie on pod uwagę wyniki badań, najczęściej poziomu kwasu foliowego, homocysteiny i witaminy B12 we krwi.

Warto zrobić też badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR. Warianty te zaburzają wchłanianie „zwykłego” kwasu foliowego i mimo dostarczania go organizmowi, wciąż mogą występować niedobory tej witaminy.  Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizmy genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym.

Dowiedz się więcej: Kwas foliowy – co wpływa na jego wchłanianie i jak sprawdzić, który kwas foliowy przyjmować?

3. Postaw na zdrowy tryb życia

Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to podstawa, o której powinniście pamiętać oboje! Planowanie dziecka to również czas, w którym najlepiej zrezygnować z używek. Nieprawidłowa waga ciała, alkohol, papierosy i niezdrowe jedzenie znacznie obniżają płodność, niekorzystnie wpływając na jakość komórek rozrodczych. Mogą też zmniejszać libido, a u mężczyzny zaburzać erekcję. Pamiętaj, że ciało w dobrej kondycji pomoże Ci też łatwiej przejść przez poród i wrócić do formy po ciąży!

4. Zrób najważniejsze badania

Dzięki temu, jeszcze zanim zajdziesz w ciążę, będziesz miała pewność co do Twojego (i partnera) stanu zdrowia. Jeśli jakiekolwiek wyniki będą nieprawidłowe, będziesz mogła szybko rozpocząć działanie, które pomoże Ci urodzić począć i urodzić zdrowe dziecko w przyszłości.

Nie zapomnij o najprostszych badaniach, m.in. moczu, hormonalnych, anatomicznych, w kierunku przeciwciał różnych infekcji (np. różyczki) oraz oczywiście morfologii krwi.

Lekarz może zalecić Ci badania genetyczne, ponieważ wady w DNA rzadko dają o sobie znać, a mogą powodować problemy z poczęciem dziecka. W przypadku problemów w płodnością wykonuje się badania kariotypu i badanie celiakii u Was obojga oraz test w kierunku trombofilii wrodzonej (u kobiety).

Źródła:

Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy