Przeskocz do treści

Monitory płodności – jakie są sposoby monitorowania owulacji?

Teoretycznie kobiety wiedzą, kiedy powinny wypadać dni płodne, jednak w praktyce zdarzają się często pomyłki. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz nowsze monitory płodności, których zadaniem jest pomoc w określeniu czasu, w którym występuje owulacja. Jakie wyróżniamy monitory płodności? Jak obliczyć dni płodne? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

Monitory płodności – jakie wyróżniamy?
Testy owulacyjne jako monitory płodności – na czym polegają?
Kalendarzyk dni płodnych – jak obliczyć dni płodne?
Dni płodne – objawy

Monitory płodności – jakie wyróżniamy?

Za monitory płodności możemy uznać kilka sposobów, które pomagają w tym, jak obliczyć dni płodne. Nie ma jednej najlepszej metody na monitorowanie owulacji, każda kobieta może preferować inne rozwiązanie. Jednak również każda kobieta powinna wiedzieć, jakie dają objawy dni płodne, na co zwracamy uwagę w dalszej części artykułu.

Do monitorów płodności zaliczamy m.in. testy owulacyjne – zwykłe i elektroniczne, kalendarzyk dni płodnych czy obserwację śluzu i pomiar temperatury ciała.

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnich latach na rynku pojawił się zaawansowany gadżet, którego działanie polega na analizie kształtu jajeczek oraz na pobieraniu próbek, do czego wykorzystuje się 10 jednorazowych przyrządów, w jakie wyposażono monitor. Urządzenie to wskazuje owulację lub jej brak oraz ilość hormonu luteinizującego (LH) w moczu. Następnie do aplikacji dostarczane są dane o pomiarze hormonu, dzięki czemu zaawansowane algorytmy wyliczają wzorce dla konkretnej kobiety i wskazują na dni płodne oraz owulację. Świadczy to o ciągłym rozwoju w dziedzinie monitorów płodności.

Testy owulacyjne jako monitory płodności – na czym polegają?

Jak dotąd najbardziej znanym i najczęściej praktykowanym monitorem płodności jest test owulacyjny, pozwalający na wskazanie dni płodnych w cyklu, dni z najwyższą płodnością oraz samą owulację. Test ma za zadanie wykryć wyrzut hormonu płodności LH, który występuje tuż przed owulacją. Po uzyskaniu wyniku dodatniego, należy odbyć stosunek płciowy w ciągu 48 godzin, co zwiększa szanse na zajście w ciąże.
Dostępne są zwykłe testy owulacyjne paskowe oraz testy owulacyjne elektroniczne. Różnica między nimi jest taka, że zamiast jednorazowych pasków jak w standardowym teście, w elektronicznym używamy plastikowej pałeczki testowej. Umieszczamy ją pod strumieniem moczu, a następnie na urządzeniu testującym. Wtedy na elektronicznym wyświetlaczu pokazuje się stopień płodności.

Na rynku pojawił się także mikroskop owulacyjny, czyli urządzenie, które pozwala na badanie zmian zawartości estrogenów w organizmie. Wystarczy nanieść ślinę na szklaną płytkę i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W przypadku dni płodnych soczewka mikroskopu umożliwia zaobserwowanie wzorów, jakie tworzą kryształki. W momencie dni niepłodnych tworzą się nieregularne skupiska kryształków. Test taki najlepiej wykonać tuż po przebudzeniu, by pożywienie i mycie zębów nie miało wpływu na wynik.

Kalendarzyk dni płodnych – jak obliczyć dni płodne?

Kalendarzyk dni płodnych to dość długi sposób na dokładne ich ustalenie. Ten monitor płodności polega na skrupulatnym obserwowaniu swojego ciała przez kilka miesięcy i zapisywaniu każdej daty początku oraz końca okresu. To pozwoli dowiedzieć się, czy cykl miesiączkowy jest równy. Jak obliczyć dni płodne? Jeśli cykl trwa 28 dni, to zapłodnienie jest możliwe między 8 a 17 dniem cyklu, a czas owulacji przypada na 14 dzień cyklu.

Jednak dokładny termin jajeczkowania jest dość trudny do ustalenia, bo może zaburzyć go kilka czynników. Zaliczamy do nich m.in. stres, niewłaściwą dietę i przemęczenie.
Należy również zwrócić uwagę, na to, jakie dają dni płodne objawy.

Dni płodne – objawy

Jeśli kobieta uważnie obserwuje swoje ciało i organizm, może dość łatwo dostrzec objawy dni płodnych. Zbliżająca się owulacja związana jest ze wzrostem temperatury ciała kobiety (dobrze jest mierzyć temperaturę przez cały cykl i zapisywać wyniki, które wskażą na jej zmiany), śluz staje się bardziej szklisty i płynny oraz jest go więcej niż w pozostałych dniach (po owulacji wydzielina przyjmuje poprzedni wygląd – jest gęsta i nieprzejrzysta), często pojawia się tkliwość piersi i tzw. ból owulacyjny w podbrzuszu.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy