Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR - na czym polega? Przeskocz do treści

Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR

Jeśli planujesz ciąże, warto, abyś wykonała badanie polimorfizmów genu MTHFR. Dlaczego? Wiążą się one z zaburzeniami wchłaniania standardowego kwasu foliowego. Z tego powodu suplementacja może nie być skuteczna. Niedobory tej witaminy powodują m.in. wady cewy nerwowej u dziecka, poronienia czy anemię.

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR występuje nawet u co drugiej Polki [1].

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Wskazania do wykonania badania

Test warto wykonać przede wszystkim na etapie planowania ciąży lub w jej czasie. Jeśli się na niego zdecydujesz, wynik pomoże lekarzowi dostosować formę i dawkę kwasu foliowego odpowiednią dla Ciebie. Od pierwszych dni ciąży będziesz mogła zadbać o właściwy poziom kwasu foliowego, a przez to ustrzec swoje dziecko przed niedoborami i ich niebezpiecznymi skutkami (takimi jak np. wady cewy nerwowej)

Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR zalecane jest także tym kobietom, które urodziły dziecko z wadami cewy nerwowej, u których w rodzinach obecne są przypadki tych polimorfizmów oraz tym, które zmagają się z poronieniami nawracającymi.

Inne wskazania do badania to m.in. anemia megaloblastyczna, zakrzepica, miażdżyca i wysoki poziom homocysteiny. Również te problemy mogą bowiem wiązać się z niedoborami kwasu foliowego i kłopotami z jego przyswajaniem.

Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR – o czym mówi rezultat?

Wynik badania pomoże lekarzowi dobrać odpowiednią formę i dawkę kwasu foliowego. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego u pacjentek z polimorfizmami genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2]. Przy ustalaniu suplementacji brane są zwykle pod uwagę przez lekarza również wyniki badań poziomu witaminy B12, homocysteiny i kwasu foliowego we krwi.

Jak wykonać badanie?

Próbki do badania (wymazy z policzka) możesz pobrać na miejscu w placówce, która oferuje badanie lub samodzielnie w domu, za pomocą kupionego wcześniej specjalnego zestawu.

REKLAMA
Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badania wariantu C677T/A1298C genu MTHFR? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.


Aktualizacja: 17 kwietnia 2018 r.

Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

2 thoughts on “Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR

 • 8 czerwca 2018 o 7:38 am
  Permalink

  Pani Julio, warto spojrzeć też na rekomendacje z 2017 roku, w których znajdziemy informacje:

  “Wyniki przeprowadzonych badań w populacji niecię­żarnych kobiet nosicielek różnych genotypów MTHFR pokazały, iż aktywne formy folianów wpływały na wzrost stężenia folianów w osoczu znacząco bardziej niż kwas foliowy [28]” i “Rekomendowaną suplementacją u kobiet z grupy pod­wyższonego ryzyka są foliany w dawce 0,4 mg/dobę powiększone o kolejne 0,4 mg, najlepiej w formie ak­tywnych folianów. W suplementacji zaleca się preparaty wzbogacone dodatkowo o witaminę B12 (Kategoria C).”

  Źródło:
  D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.

  Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule https://prekoncepcja.pl/kwas-foliowy-przed-ciaza/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy