Przeskocz do treści

Trombofilia wrodzona – na czym polega i jak ją zdiagnozować?

Trombofilia wrodzona, czyli genetyczna skłonność do nadkrzepliwości krwi, występuje u 1 na 10 kobiet. Chociaż nie daje widocznych objawów, może negatywnie wpłynąć na ciążę, powodując nawet poronienia.

Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej warto wykonać, planując macierzyństwo.

Trombofilia wrodzona – na czym polega?

Trombofilia wrodzona jest genetyczną skłonnością do nadkrzepliwości krwi. Jeśli występuje u Ciebie, posiadasz wyższe ryzyko pojawienia się zakrzepów, które mogą doprowadzić do poronienia, a nawet do Twojej śmierci. Trombofilia wrodzona może być niebezpieczna szczególnie w ciąży – w tym okresie Twoja krew gęstnieje, ponieważ organizm przygotowuje się do porodu. Co więcej, rosnąca macica naciska na żyły biodrowe.

Trombofilia wrodzona – wskazania do badania

Badanie powinnaś wykonać przede wszystkim na etapie planowania ciąży. Dzięki temu będziesz miała pewność co do swojego stanu zdrowia, a więc zadbasz również o dziecko od pierwszych dni w Twoim łonie. Szczególnie zaleca się je tym kobietom, które mają problemy z zajściem w ciążę, u których doszło do poronienia, które chorują na zakrzepicę lub u których w rodzinie wystąpiła ta choroba. Wskazaniami są także przebyty zator płucny, udar mózgu czy zawał serca.

Trombofilia wrodzona – wykryje ją badanie DNA

Test w kierunku mutacji odpowiadających za trombofilię wrodzoną (m.in. czynnika V Leiden i protrombiny) jest prostym badaniem genetycznym. Próbki do niego możesz pobrać nawet w domu. Wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek, pobrać wymazy z wewnętrznej strony policzka i odesłać do laboratorium.

Trombofilia wrodzona… i co dalej?

Jeśli wykryto u Ciebie trombofilię wrodzoną nadal masz szansę na zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Powinnaś jednak rozpocząć odpowiednie działania profilaktyczne i leczenie. Przede wszystkim lekarz przepisze Ci leki rozrzedzające krew, które są w pełni bezpieczne dla dziecka.

Twoja ciąża będzie traktowana jako ciąża podwyższonego ryzyka. Będziesz również odbywać częstsze badania USG, częste morfologie krwi oraz kontrolę ciśnienia. W przypadku trombofilii wrodzonej zaleca się też poród siłami natury.

Zobacz też: Badanie genu MTHFR jest ważne dla przyszłych mam

Gdzie zrobić badanie w kierunku trombofilii wrodzonej?

REKLAMA
Więcej informacji

Masz pytania odnośnie trombofilii wrodzonej? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy