Styl życia przed ciążą – o czym warto pamiętać?
Aktualizacja 17 kwietnia 2018 r.
Jeśli planujecie ciążę, powinniście postawić na zdrowy tryb życia. Od czego więc zacząć? Warto przede wszystkim wprowadzić zbilansowaną i urozmaiconą dietę, aktywność fizyczną i zrezygnować z używek. Dzięki temu zwiększycie płodność i zadbacie o swoje dziecko jeszcze zanim pojawi się na świecie.
Przed ciążą zrezygnujcie z używek
Przed ciążą ważna jest urozmaicona dieta
Aktywność fizyczna przed ciążą
Badania przed ciążą
Zrezygnujcie z używek
Papierosy i alkohol niekorzystnie wpływają na komórki rozrodcze – komórki jajowe i plemniki. Obniżają ich jakość, a także zwiększają ryzyko pojawienia się w nich wad. Co więcej, używki działają negatywnie na cały organizm, zatruwając go i zwiększając ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. płuc i wątroby). Alkohol może również zmniejszyć męskie libido i potencję, natomiast palenie papierosów obniża płodność kobiety aż o 20%.
Styl życia przed ciążą powinien obejmować urozmaiconą dietę
Zdrowa dieta – czyli zbilansowana i urozmaicona – pozwala wyeliminować szkodliwe toksyny i uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Pozytywnie wpływa też na jakość nasienia i komórek jajowych, a więc poprawia płodność. Co powinno znaleźć się w jadłospisie pary, która stara się o dziecko? Przede wszystkim węglowodany złożone (razowe makarony, pełnoziarniste pieczywo, kasze), chude mięso (drób, schab), tłuste ryby, nabiał, oleje roślinne, warzywa i owoce. Najlepiej zrezygnować z mocno przetworzonej żywności: słonych przekąsek, słodyczy i fast-foodów oraz gotowych dań.
Czytaj więcej: Dieta przed ciążą – o tym musisz pamiętać!
Styl życia przed ciążą to regularna aktywność fizyczna
Jeśli planujecie dziecko, nie możecie zapominać również o regularnej aktywności fizycznej. Dzięki niej poprawicie wydolność organizmu, kondycję i płodność, a także zredukujecie napięcie i stres. Warto pamiętać, że stres może przyczynić się do problemów z poczęciem dziecka, a nawet rozregulować cykl miesiączkowy kobiety czy zmniejszyć libido i spowodować kłopoty z potencją. Styl życia przed ciążą powinien obejmować mało intensywny sport, np. jogging, spacery, lekkie ćwiczenia siłowe, jogę, pływanie czy taniec.
Odpowiednie badania
Przed ciążą powinniście poddać się też podstawowym badaniom (np. morfologia krwi, badanie moczu, badanie USG narządów rodnych). Pomogą Wam sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i czy nie ma żadnych schorzeń, które warto byłoby wyeliminować przed poczęciem dziecka.
W określonych przypadkach lekarz może zalecić Wam badania genetyczne – badanie cytogenetyczne (kariotyp) u obojga partnerów oraz w kierunku trombofilii wrodzonej. Często nie dają żadnych objawów, jednak mogą negatywnie wpływać na ciążę.
Z kolei badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR pomaga lekarzowi dobrać odpowiednią formę i dawkę kwasu foliowego. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u kobiet z polimorfizmem genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [1].
Czytaj więcej: Badania i szczepienia przed ciążą
Źródła:
[1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.
pol roku przed ciaza rzucilam palenie i zaczelam brac pregne plus. Skladniki w niej zawarte pomogly mi zajsc w ciaze i sprzyjaly rozwojowi malca przez caly okres ciazy 🙂