Celiakia - jak wpływa na ciążę i płodność? Przeskocz do treści

Celiakia – jak wpływa na ciążę i płodność?

Nieleczona celiakia może negatywnie wpływać na płodność, a także powodować problemy w ciąży – w tym nawet poronienia. Żeby uchronić się przed tymi skutkami, warto przeprowadzić proste badanie DNA w kierunku celiakii i w razie potrzeby – przejść na dietę bezglutenową.

Postawienie odpowiedniej diagnozy i wprowadzenie leczenia zwiększa szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka.

Celiakia może ujawnić się w czasie ciąży

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, to choroba dotykająca jedynie te osoby, które mają do niej predyspozycje genetyczne. W wielu przypadkach sama obecność genów HLA-DQ2 i/lub HLA-DQ8 jednak nie wystarcza, by choroba wystąpiła. Jej uaktywnienie wiąże się z obecnością dodatkowego czynnika – silnego stresu, spadku odporności (np. w wyniku infekcji) czy właśnie ciąży. To wtedy zaczynają pojawiać się objawy schorzenia.

Nieleczona celiakia powoduje niedobory witamin i minerałów

Ma to związek z autoimmunologicznym podłożem choroby. Po spożyciu glutenu organizm, zamiast go trawić, atakuje własne tkanki – kosmki jelitowe. Odpowiadają one za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia i leków. Zniszczone nie są w stanie pracować prawidłowo, więc organizm staje się niedożywiony. Niedobory witamin i minerałów powodują różnego typu schorzenia, w tym kłopoty z poczęciem dziecka czy donoszeniem ciąży.

Celiakia może niekorzystnie wpływać na płodność

Wyniki badań wskazują, że aż 4-8% kobiet chorych na celiakię ma problem z zajściem w ciążę. Wiąże się to zarówno ze spadkiem jakości komórek jajowych, jak i skróceniem okresu płodności oraz występującymi zaburzeniami owulacji.

Warto zdawać sobie sprawę, że u kobiet z celiakią miesiączka pojawia się ok. 1-2 lata później, natomiast menopauza ok. 4 lata wcześniej. Również u mężczyzny z celiakią płodność może być zaniżona z powodu słabych parametrów nasienia, kłopotów z erekcją i spadku libido.

Spożywanie glutenu przy celiakii powoduje również problemy w czasie ciąży

Nieleczona celiakia zwiększa ryzyko poronienia aż 10 razy, co prawdopodobnie wynika z niedoborów ważnych w ciąży witamin i minerałów (m.in. żelaza, kwasu foliowego czy witaminy A). Niedobory często powodują też anemię, która w ciąży może zwiększać ryzyko infekcji, a po porodzie – powodować nieprawidłowości w gojeniu się ran.

Warto pamiętać, że spożywanie glutenu przy celiakii niekorzystnie może wpłynąć również na dziecko. Problemy z wchłanianiem witamin i minerałów powodują bowiem niedożywienie także u niego, co skutkuje wolnym przybieraniem na wadze, niską masą urodzeniową czy ułożeniem pośladkowym.

Przemęczenie, depresja, afty – to inne objawy celiakii

Aż 90% chorych na celiakię ma nieoczywiste i bardzo różnorodne objawy, które często kojarzone są początkowo z innymi chorobami. Mogą pojawić się m.in. afty w jamie ustnej, zanik szkliwa zębowego, bóle głowy, bóle kości, osteoporoza, anemia, przemęczenie, depresja, problemy skórne, a nawet nowotwory. Bóle brzucha, wymioty, biegunki czy wzdęcia obecne są natomiast tylko u niektórych celiaków.

Diagnostykę celiakii warto rozpocząć od testu DNA

Żeby móc prawidłowo leczyć celiakię oraz związane z nią niedobory, konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Najlepiej rozpocząć ją od prostego badania genetycznego. To właśnie ono wskazuje, czy dana osoba ma predyspozycje genetyczne (określone geny), by zachorować. Jeśli tak, konieczne jest wykonanie dalszych badań – oznaczenia przeciwciał, żeby sprawdzić aktywność celiakii. Gdy u badanego geny nie są obecne, celiakia nigdy się nie pojawi.

Niepłodność, poronienia… Przy celiakii pomoże dieta bezglutenowa

Dzięki całkowitej eliminacji glutenu błona śluzowa jelit zacznie się regenerować, a co za tym idzie – kosmki jelitowe zaczną prawidłowo przyswajać składniki odżywcze. Zmniejszenie niedoborów i dodanie siły organizmowi pozwoli kobiecie zajść w ciążę i ją utrzymać, a później urodzić zdrowe dziecko. Warto jednak pamiętać, że zachowanie diety bezglutenowej musi trwać całe życie, by nie dopuścić do nawrotu nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

One thought on “Celiakia – jak wpływa na ciążę i płodność?

  • 19 stycznia 2018 o 10:24 am
    Permalink

    O tym powinno mówić się więcej nie mialam pojecia o celiaki. Zastanawiam sie teraz nad badaniami, ktos robil?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy