Przeskocz do treści

Niepłodność a otyłość – zbyt wysoka waga zmniejsza szanse na dziecko!

Aktualizacja 1 marca 2018 r.

Otyłość i nadwaga niekorzystnie wpływają na płodność – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zbyt duża masa ciała zaburza gospodarkę hormonalną, a zła dieta obniża jakość komórek rozrodczych. Na szczęście w tym przypadku wystarczy redukcja wagi, by móc cieszyć się upragnionym potomstwem. Niepłodność a otyłość – co jeszcze musisz wiedzieć?

Otyłość a problemy z płodnością kobiety

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej. W konsekwencji cykle miesiączkowe mogą być nieregularne. Często występują też cykle bezowulacyjne – w ich czasie komórka jajowa nie zostaje wypuszczona, a więc zapłodnienie nie jest możliwe.

Warto zdawać sobie sprawę, że otyłość może wiązać się również z zespołem policystycznych jajników (PCOS). To schorzenie może być jedną z przyczyn niepłodności. Objawia się też nadmiernym owłosieniem, nieregularnymi miesiączkami i obecnością niewielkich cyst na jajnikach – widocznych w czasie USG.

Otyłość a problemy z płodnością mężczyzny

Wysoka waga i zła dieta znacznie zmniejszają jakość nasienia, m.in. liczbę i ruchliwość plemników. Wpływają także na spadek stężenia testosteronu, w konsekwencji mogąc doprowadzić do wtórnej niewydolności hormonalnej jąder. Co więcej, otyły mężczyzna ma również mniejszą ochotę na seks i nierzadko problemy z erekcją.

Niepłodność a otyłość – najważniejsza zmiana stylu życia

Jeśli któreś z Was (lub oboje) boryka się z problemem otyłości, konieczna jest zmiana stylu życia. Dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie i aktywności fizycznej waga zacznie spadać, a szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka znacznie się zwiększą. Pomoże redukcja masy ciała już o kilka procent!

Pamiętaj, że zdrowy styl życia to nie tylko droga do prawidłowej wagi, ale też lepszego samopoczucia i poprawy ogólnej kondycji całego organizmu.

Problemy z poczęciem dziecka? Mogą pomóc również badania DNA

Za problemy z płodnością, nieprawidłowości w czasie ciąży, a nawet poronienia mogą odpowiadać też czynniki genetyczne – często niedające innych widocznych objawów. Warto wykonać więc badania kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów) i w kierunku celiakii u Was obojga, test w kierunku mutacji genu CFTR u mężczyzny oraz badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej u kobiety.

Czytaj więcej: Badania genetyczne przed ciążą. Sprawdź, które badania warto zrobić.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy