Przeskocz do treści

Czym grozi nadmierny przyrost wagi w ciąży?

Każda kobieta w ciąży zyskuje dodatkowe kilogramy. Pod naszym sercem rozwija się nowy człowiek, dlatego jest to zupełnie normalne. Nie oznacza to jednak, że możemy tyć do woli. Nadmierny przyrost wagi może być niebezpieczny. Czym może grozić? Kiedy przyrost masy ciała w ciąży jest za duży? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Przyrost wagi w ciąży – ile powinien wynosić?
  2. Nadmierny przyrost masy ciała kobiety a możliwe powikłania

Przyrost wagi w ciąży – ile powinien wynosić?

Tycie w ciąży jest całkowicie normalne. W sumie pod koniec ciąży kobieta waży więcej o kilkanaście kilogramów. Jej masa ciała zwiększa się stopniowo przez całą ciążę. To, ile kilogramów przytyje kobieta, zależy głównie od jej BMI:
• W przypadku niedowagi przyrost wagi powinien wynosić około 0,6-0,7 kilograma na tydzień ciąży
• Pacjentki z prawidłową masą ciała powinny tyć 0,4-0,5 kilograma na tydzień
• U ciężarnych z nadwagą przyrost wagi powinien wynosić około 0,3 kg na tydzień
• W przypadku otyłości prawidłowy przyrost wagi to około 0,2 kg na tydzień

Na taki przyrost wagi ciała składa się wiele czynników. Najwięcej dodatkowych kilogramów bierze się oczywiście z wagi dziecka, ale na przyrost wagi wpływa również powiększanie się macicy i piersi, pojawienie się wód płodowych czy zwiększenie objętości krwi i innych płynów w organizmie.

Nadmierny przyrost masy ciała kobiety a możliwe powikłania

Dodatkowe kilogramy w ciąży są normalne, jeśli nie jest ich zbyt dużo. Nadmierny przyrost masy ciała w ciąży może być niebezpieczny dla mamy i dziecka. Najczęściej prowadzi to do makrosomii płodu. Jest to stan, w którym masa urodzeniowa dziecka jest za duża. Zwykle prowadzi to do konieczności wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ mama nie jest w stanie urodzić dziecka siłami natury. Dziecko z makrosomią jest także bardziej narażone na otyłość oraz choroby sercowo-naczyniowe w przyszłości.

Nadmierne przybieranie na wadze wpływa także na przebieg ciąży. Kobiety w takiej sytuacji są dużo bardziej narażone na cukrzycę ciążową oraz nadciśnienie. Nadwaga w ciąży zwiększa także ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Pamiętajmy, że szkodliwy może być także zbyt niski przyrost masy ciała. Niedowaga w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej płodu. Kontrolujmy więc, aby waga rosła w odpowiednim tempie. Ułatwi nam to stosowanie diety zgodnej z naszym zapotrzebowaniem kalorycznym powiększonym o 360 kalorii w drugim trymestrze ciąży i 475 w trzecim.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy