Niepłodność u kobiet – przyczyny, diagnostyka i leczenie Przeskocz do treści

Niepłodność u kobiet – przyczyny, diagnostyka i leczenie

O niepłodności mówi się wtedy, gdy mimo regularnego współżycia bez żadnych środków antykoncepcyjnych przez rok kobieta nie zachodzi w ciążę. Ten problem Was dotyczy? W ok. 40% przypadków odpowiada za niego niepłodność u kobiet. Spowodowana jest najczęściej problemami z owulacją, ale innych przyczyn jest wiele.

Niepłodność u kobiet – przyczyny

Za ok. 1/3 kłopotów z obniżoną płodnością u kobiet odpowiadają problemy z owulacją. Nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym mogą być spowodowane m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami tarczycy czy przysadki mózgowej, zespołem policystycznych jajników (PCOS) czy nieprawidłową wagą (otyłość lub niedowaga).

Zobacz też: Owulacja – na czym polega i kiedy występuje?

Za niepłodność odpowiadać mogą również wady anatomiczne organów rodnych (np. endometrioza czy mięśniaki macicy), stany zapalne w jajowodach czy macicy, infekcje wirusowe czy bakteryjne (np. chlamydioza, rzeżączka) czy zaburzenia układu odpornościowego. Płodność obniża także niezdrowy tryb życia (używki, brak ruchu, zła dieta). Przyczyną problemów z zajściem w ciążę mogą być też wady genetyczne, np. w kariotypie, które często nie dają widocznych objawów.

Niepłodność u kobiet – diagnostyka

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na szczegółowej analizie cyklu miesiączkowego i wykryciu ewentualnych zaburzeń. Lekarz zaleca badania hormonalne (hormonów płciowych i tarczycy). Wykonuje również badania anatomiczne: USG narządów rodnych, radiologiczne badanie macicy i/lub laparoskopię, które pozwalają sprawdzić budowę jamy macicy, drożność jajowodów etc.

Przeprowadzane są też testy w kierunku chorób wirusowych i bakteryjnych oraz badania immunologiczne. Warto zrealizować także badania DNA (szczególnie kariotypu), które pozwolą potwierdzić lub wyeliminować jako przyczynę niepłodności czynnik genetyczny.

Przeczytaj więcej: Niepłodność. Jakie badania warto zrobić?

Niepłodność u kobiet – leczenie

Pierwszym etapem leczenia jest poprawa trybu życia, czyli rezygnacja z używek (palenie papierosów obniża płodność aż o 20%), zmiana diety na zbilansowaną i zdrową, a także zwiększenie aktywności fizycznej. Równolegle specjalista, po przeprowadzeniu szeregu badań i wykryciu przyczyny problemów z zajściem w ciążę, wdraża odpowiednie do sytuacji leczenie. Może być farmakologiczne (np. w przypadku problemów hormonalnych czy infekcji), chirurgiczne (gdy to np. mięśniak uniemożliwia zajście w ciążę) czy u genetyka. Czasami dobrze udać się również do psychologa i/lub seksuologa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy