Diagnostyka prenatalna: najnowsze trendy wśród testów Przeskocz do treści

Jakie są najnowsze trendy w testach prenatalnych?

Testy prenatalne polecane są każdej kobiecie ciężarnej. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne wady wrodzone u płodu i zacząć szybko działać. Jednak które badanie najlepiej wybrać? Jakie są najnowsze trendy w testach prenatalnych? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Najnowszy trend w testach prenatalnych – badania NIPT
  2. Najpopularniejsze rodzaje testów NIPT
  3. Test NIPT a inne badania prenatalne

Najnowszy trend w testach prenatalnych – badania NIPT

Najnowszym trendem w badaniach prenatalnych są testy typu NIPT (non invasive prenatal testing). Są to nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Analizuje się w nim DNA płodu, które znajduje się we krwi ciężarnej.
Testy typu NIPT są bezpieczne dla matki i dziecka. Charakteryzuje je również wysoka czułość, która wynosi aż 99,999%. Dzięki temu prawdopodobieństwo uzyskania fałszywego wyniku jest niemal zerowe. Takie badania wykonać możemy już od 10 tygodnia ciąży.

Najpopularniejsze rodzaje testów NIPT

Istnieje kilka różnych badań wolnego płodowego DNA. Różnią się one przede wszystkim zakresem analizy. Przykłady tego typu badań, które są chętnie wybierane przez przyszłe mamy, to:

  • Test NIFTY pro – jest to test NIPT o najszerszym zakresie. W sumie dzięki niemu u płodu rozpoznać można aż 94 choroby.
  • Test Harmony – w zakres tego badania wchodzi zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau, nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci (zespół Turnera, trisomię chromosomu X, zespół Jacobsa oraz zespół Klinefeltera) i zespół delecji 22q11.2.
  • Test Sanco – podstawowa wersja tego testu umożliwia zdiagnozowanie takich chorób jak zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau, zespół Turnera oraz zespół Klinefeltera. W wersji rozszerzonej analizowane są także chromosomy pacjenta pod kątem mikrodelecji i mikroduplikacji.
    W badaniach tych możliwe jest również określenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.

Test NIPT a inne badania prenatalne

Wykonanie testów NIPT w ciąży jest niezwykle ważne. Nie zastępują one jednak badania USG. Są to dwa zupełnie inne badania prenatalne. Ciężarnym zaleca się, aby wykonać oba. Możemy za to zrezygnować z innych testów przesiewowych wykonywanych z krwi matki. Nie wykryją one nic, czego nie wykazały testy NIPT.

Nieprawidłowy wynik testu NIPT oznacza konieczność dalszej diagnostyki. W takiej sytuacji wykonać należy badanie rozstrzygające, takie jak amniopunkcja. Dzięki niemu otrzymamy jednoznaczną diagnozę i zyskamy pewność co do zdrowia naszego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy