Jakie badania ginekologiczne w ciąży powinna wykonać kobieta? Przeskocz do treści

Badania ginekologiczne w ciąży – które z nich należy wykonać?

W ciąży każda kobieta musi wykonać wiele badań. Dzięki nim może ona monitorować rozwój dziecka i sprawdzać, czy na pewno wszystko u niego w porządku. Jednym z rodzajów badań, które musi wykonać ciężarna, są badania ginekologiczne. Jakie? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Badania ginekologiczne w ciąży – po co się je wykonuje?
  2. Rodzaje badań ginekologicznych w ciąży

Badania ginekologiczne w ciąży – po co się je wykonuje?

Badania ginekologiczne w ciąży są wykonywane podczas wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę. Naszego lekarza powinniśmy odwiedzać raz w miesiącu do 34 tygodnia ciąży, a przez kolejne cztery tygodnie dwa razy w miesiącu. Po 38 tygodniu ciąży konsultacje z ginekologiem powinny już odbywać się co tydzień.

Podczas każdej wizyty ginekolog będzie wykonywał badania ginekologiczne, które pozwolą mu na:

  •  Monitorowanie wzrostu i rozwoju płodu
  •  Wykrycie wad wrodzonych i ewentualnych powikłań ciążowych
  •  Monitorowanie stanu zdrowia przyszłej mamy

Rodzaje badań ginekologicznych w ciąży

Badania ginekologiczne, które wykonuje się w ciąży to:

  •  Standardowe badanie ginekologiczne – wykonuje się je poprzez wziernik, czyli plastikowe narzędzie przypominające kaczy dziób. Jest on wsuwany do pochwy i stopniowo rozwierany. Dzięki temu lekarz może dokładnie obejrzeć Twoją szyjkę macicy.
  •  Cytologia – badanie to polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy poprzez wprowadzenie do pochwy wziernika i specjalnej szczoteczki. Dzięki temu wykryć można groźne dla zdrowia zmiany, takie jak rak szyjki macicy. W ciąży badanie to wykonać należy dwa razy – w pierwszym i trzecim trymestrze.
  •  Badanie czystości pochwy – w tym badaniu za pomocą szczoteczki pobiera się wydzielinę z pochwy, a następnie nakłada się ją na specjalne szkiełko. Dzięki temu można wykryć zachwiania równowagi bakteryjnej w pochwie oraz stan zapalny.

Wszystkie wymienione badania w ciąży wykonywane są na fotelu ginekologicznym. Pacjentki są na nim ułożone tak, aby lekarz miał swobodny dostęp do narządów rodnych. W trakcie każdego z wymienionych badań pacjentka powinna być jak najbardziej rozluźniona. Dzięki temu nie sprawią jej one żadnego dyskomfortu.

W gabinecie ginekologicznym podczas każdej wizyty sprawdzana jest także masa ciała pacjentki oraz mierzone jest jej ciśnienie tętnicze. Lekarz na wizytach może zbadać także piersi kobiety.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy