Badania prenatalne a bezpieczeństwo dziecka Przeskocz do treści

Bezpieczeństwo badań prenatalnych – co powinna o nim wiedzieć przyszła mama?

Badania prenatalne pozwalają monitorować stan zdrowia dziecka jeszcze zanim pojawi się ono na świecie. Wielu rodziców jednak się ich obawia z uwagi na bezpieczeństwo swojego maluszka. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule o bezpieczeństwie badań prenatalnych w ciąży!

Spis treści;

  1. Czy badania prenatalne są bezpieczne?
  2. Bezpieczeństwo nieinwazyjnych badań prenatalnych
  3. Bezpieczeństwo inwazyjnych badań prenatalnych

Czy badania prenatalne są bezpieczne?

Testy prenatalne pozwalają wykryć u jeszcze nienarodzonego dziecka wady wrodzone. Wskazane są one każdej ciężarnej, ale ich wykonanie szczególnie powinny rozważyć kobiety po 35 roku życia oraz kobiety, u których wykryto wadę genetyczną w poprzedniej ciąży.

Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne. Te pierwsze nie ingerują w żaden sposób w środowisku płodu. Są to jednak testy przesiewowe, podczas których wykrywa się zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby. Pewna diagnoza stawiana jest dopiero w trakcie badań inwazyjnych, które ingerują w środowisko płodu.

Bezpieczeństwo nieinwazyjnych badań prenatalnych

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zalicza się:

  •  Badanie USG genetyczne – jest to badanie obrazowe, które wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży
  • Test PAPP-A – jest to badanie krwi matki wykonywane między 11 a 13 tygodniem ciąży
  • Testy typu NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które wykonać można już od 10 tygodnia ciąży. Wystarczy do tego próbka krwi matki. Istnieje kilka rodzajów tego typu badań. Najnowocześniejsze z nich, test NIFTY pro, jest w stanie wykryć aż 94 choroby i na życzenie rodziców wskazać płeć dziecka.

Wszystkie nieinwazyjne badania prenatalne są całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. W żaden sposób nie ingerują one w środowisko płodu, dlatego nie mogą wywołać żadnych powikłań. Możemy wykonywać je bez żadnych obaw.

Bezpieczeństwo inwazyjnych badań prenatalnych

Inwazyjne badania prenatalne wykonywane są, dopiero gdy testy przesiewowe wykażą jakąś nieprawidłowość. Ingerują one w środowisko płodu, ale ryzyko, które powodują, często jest wyolbrzymiane.
Najpopularniejszym inwazyjnym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego przez nakłucie powłok brzusznych. Jest to badanie inwazyjne, ale ryzyko poronienia i innych powikłań wynosi zaledwie 0,1%. Jest więc ono naprawdę niewielkie.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy