Brak okresu po porodzie - czy trzeba iść do ginekologa? Przeskocz do treści

Brak okresu po porodzie – czy trzeba iść do ginekologa?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się zazwyczaj tuż po zakończeniu połogu, czyli ok. 6-8 tygodni po urodzeniu dziecka. Czasami jednak nie ma jej przez wiele miesięcy. Wyjaśniamy, kiedy brak okresu po porodzie powinien skłonić kobietę do umówienia wizyty u ginekologa.

Kiedy brak okresu po porodzie jest normalny?

Brak okresu po porodzie nie powinien martwić mamy, która karmi piersią swoje dziecko. W okresie laktacji często nie dochodzi do owulacji, ponieważ blokuje ją prolaktyna. Jest to hormon, który w dużej ilości wydziela się, gdy niemowlę ssie pierś mamy, ponieważ jest to hormon odpowiedzialny za produkcję pokarmu. Wysoki poziom prolaktyny zatrzymuje pęcherzyków jajnikowych. U mamy karmiącej piersią miesiączka pojawia się zazwyczaj po 20 tygodniach od porodu, ale niekiedy czas ten się wydłuża aż do 2 lat lub do zakończenia laktacji. Należy pamiętać, że brak okresu po porodzie nie zabezpiecza przed ciążą. Nie można mieć pewności, że płodność zaraz nie wróci, a owulacja może wystąpić przed pierwszą miesiączką po urodzeniu dziecka. Dlatego należy stosować antykoncepcję zawsze, jeżeli kobieta ma zamiar współżyć seksualnie – nawet jeśli karmi piersią. Pierwsze jajeczkowanie może nastąpić już 3 tygodnie od porodu.

Brak okresu po porodzie – kiedy trzeba iść do ginekologa?

Kobieta, która nie karmi piersią maluszka, powinna iść do ginekologa jeżeli od porodu minęło 8 tygodni, a nie miała jeszcze okresu. Miesiączka powinna też wystąpić maksymalnie 2 miesiące od zakończenia laktacji. Oczywiście brak okresu 2 miesiące po porodzie nie zawsze oznacza kłopoty zdrowotne. Może to wynikać np. z przemęczenia lub chorobami tarczycy. Warto pamiętać, że miesiączka 5 tygodni po porodzie wymaga konsultacji z lekarzem. Zbyt wczesne krwawienie może wskazywać na obecność w macicy resztek po porodzie. Pierwsze cykle po urodzeniu dziecka mogą być nieregularne, ponieważ poziom hormonów jeszcze się wtedy stabilizuje. Jednak kobieta nie powinna doświadczać bólu podbrzusza i plamień między miesiączkami. Kobietom zaleca się kontrolną wizytę ginekologiczną 6-8 tygodni po porodzie. Niezależnie od tego, czy miesiączka wróciła.

Czy miesiączka po porodzie jest inna od wcześniejszych?

Tak naprawdę nie da się przewidzieć czy miesiączka po porodzie będzie przebiegać inaczej. Może być całkowicie taka sama lub zupełnie inna. Z reguły pierwsza miesiączka po porodzie jest trochę bardziej obfita. Wiele pań skarży się też, że jest też bardziej bolesna. Nie należy się jednak sugerować doświadczeniami np. przyjaciółki czy mamy. U każdej kobiety miesiączka po porodzie przebiega nieco inaczej.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy