Badania prenatalne - kiedy jest najlepszy czas na ich wykonanie? Przeskocz do treści

Kiedy jest najlepszy czas na badania prenatalne?

Każda kobieta, będąc w ciąży, powinna wykonać badania prenatalne. Mogą one dostarczyć jej wiele cennych informacji na temat zdrowia jej dziecka jeszcze przed jego narodzinami. W którym momencie je wykonać? Zobacz, kiedy jest najlepszy czas na badania prenatalne!

Spis treści:

  1. Najlepszy czas na badania prenatalne nieinwazyjne
  2. Najlepszy czas na badania prenatalne inwazyjne

Najlepszy czas na badania prenatalne nieinwazyjne

Badania prenatalne wykonuje się w różnym momencie ciąży. Jest to zależne od konkretnego testu. W przypadku nieinwazyjnych badań prenatalnych najlepszy czas na ich wykonanie to:

  •  Między 11 a 13 tygodniem ciąży w przypadku testu PAPP-A. Jest to badanie krwi kobiety ciężarnej pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu u dziecka wykryć można trzy najczęstsze trisomie w obrębie chromosomów, czyli zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  •  Od 10 tygodnia ciąży wykonywać możemy testy typu NIPT. Są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które znajduje się we krwi matki. Do przeprowadzenia badania wystarczy więc jej próbka. W badaniach tych można wykryć wiele wad wrodzonych. Spośród testów typu NIPT najszerszy zakres ma test NIFTY pro. Dzięki niemu u dziecka wykryć można aż 94 wady wrodzone, takie jak zespół Turnera, zespół Downa, czy zespół DiGorge’a.

Badania te wykrywają jedynie zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju danej choroby. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki prenatalnej.

Najlepszy czas na badania prenatalne inwazyjne

Badania prenatalne inwazyjne wykonuje się tylko u ciężarnych, które otrzymały nieprawidłowy wynik testu nieinwazyjnego. Dzięki nim można jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć występowanie danej wady wrodzonej u dziecka.
Najczęściej wykonywanym inwazyjnym badaniem prenatalnym jest amniopunkcja. Jest to badanie polegające na nakłuciu powłok brzusznych ciężarnych i pobraniu niewielkiej próbki płynu owodniowego. Następnie jest on przekazywany do analizy. Amniopunkcję wykonuje się zwykle między 15 a 20 tygodniem ciąży.

Innym inwazyjnym badaniem prenatalnym jest biopsja kosmówki. W tym przypadku próbką do badania jest fragment kosmówki, który pobiera się poprzez nakłucie brzucha ciężarnej za pomocą specjalnej igły biopsyjnej. Badanie to wykonuje się dużo wcześniej niż amniopunkcję, bo już w 11 tygodniu ciąży.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy