Przeskocz do treści

Kluczowe etapy rozwoju dziecka

Rozwój dziecka jest bardzo złożonym procesem. Dziecko cały czas wzrasta i nabywa nowe umiejętności. W całym tym procesie istnieją pewne etapy, które stają się bazą do osiągania kolejnych umiejętności. Zobacz, o jakie kluczowe etapy rozwoju dziecka chodzi!

Spis treści:

  1. Okres niemowlęcy
  2. Wczesne dzieciństwo
  3. Okres szkolny
  4. Okres dojrzewania

Okres niemowlęcy

Okres niemowlęcy trwa od urodzenia do drugiego roku życia. To wtedy u dziecka pojawiają się umiejętności, które widać gołym okiem. Dotyczą one przede wszystkim rozwoju ruchowego. Niemowlę zaczyna chwytać, siadać, raczkować, a także chodzić.
Niemowlaki przez pierwsze dwa lata życia intensywnie rozwijają się także emocjonalnie, społecznie i intelektualnie. To właśnie w tym okresie nawiązują pierwsze więzi, uczą się komunikować swoje potrzeby i świadomie rozpoznają twarze. Intensywnie rozwija się także ich mowa. Najpierw dziecko komunikuje się za pomocą krzyku, później głużenia, gaworzenia, aż w końcu mowy.

Wczesne dzieciństwo

Jest to bardzo ważny okres dla rozwoju społecznego i poznawczego dziecka. Maluszek na tym etapie zaczyna uczyć się współpracy i rozumieć uczucia innych osób. Dzięki temu później może funkcjonować w społeczeństwie.
W okresie wczesnego dzieciństwa wciąż dochodzi do intensywnego rozwoju mowy. Zasób słownictwa maluszka stale się powiększa i zaczyna on składać pełne zdania.

Okres szkolny

Okres szkolny w rozwoju dziecka nazywany jest drugim apogeum motorycznym. Właśnie wtedy kształtuje się precyzja i koordynacja ruchów. Kształtują się wtedy także uzdolnienia ruchowe, dlatego warto zadbać o okazje do wykonywania różnych sportowych aktywności.
Okres szkolny jest także czasem intensywnego rozwoju emocjonalnego. Wzrasta kontrola emocjonalna i rozwijają się uczucia wyższe. Kształtuje się także zdolność logicznego zapamiętywania, która pozwoli dziecku wykorzystywać zdobytą wiedzę w życiu codziennym.

Okres dojrzewania

Okres dojrzewania zaczyna się około 12 roku życia i trwa nawet do 21 roku życia. W tym czasie zachodzą ogromne zmiany. Rozpoczyna się dojrzewanie płciowe, co pociąga za sobą wiele zmian fizycznych. Zmienia się wtedy całe ciało. Dziecko zaczyna przybierać na wadze, jego twarz wygląda na bardziej dorosłą, a narządy płciowe stają się bardziej rozwinięte.
W psychice nastolatka również dużo się dzieje w okresie dojrzewania. Młodzież intensywniej przeżywa emocje i często gubi się w tym, co właściwie czuje.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy