Badania prenatalne w ciąży po poronieniu - jakie warto zrobić i dlaczego? Przeskocz do treści

Badania prenatalne w ciąży po poronieniu – jakie warto wykonać i dlaczego?

W ciąży po poronieniu warto wykonać badania prenatalne, aby sprawdzić zdrowie dziecka i zadbać o nie. W większości przypadków przynoszą one rodzicom spokój, gdyż zyskują wiedzę, że dziecko rozwija się prawidłowo, tak ważny dla zdrowia w czasie ciąży. Pamiętaj, że poronienie wcale nie przesądza o możliwości wydania na świat w zdrowego dziecka w kolejnej ciąży. Aby starania o dziecko zakończyły się powodzeniem, ważne jest dobre przygotowanie do ciąży i zadbanie o nią. 

 Na końcu artykułu znajdziesz bezpłatny poradnik: “Ciąża po poronieniu – dlaczego warto zrobić badania prenatalne?” 

Spis treści:

  1. Badania prenatalne po poronieniu – dlaczego warto je wykonać?
  2. W jakim celu wykonuje się badania prenatalne?
  3. Które badania prenatalne w ciąży po poronieniu wykonać
  4. Nieinwazyjne badania prenatalne z krwi o wysokiej czułości: NIPT
  5. O co jeszcze zadbać w ciąży po poronieniu?
  6. Ciąża po poronieniu – dlaczego warto zrobić badania prenatalne? PORADNIK

Badania prenatalne po poronieniu – dlaczego warto je wykonać?

Wiele kobiet zastanawia się, czy kolejna ciąża po poronieniu przebiegnie prawidłowo i co mogą zrobić, żeby poronienie nie powtórzyło się.

Przypomnijmy, że większość przypadków poronień samoistnych jest spowodowanych chorobami genetycznym dziecka, takimi jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa, zespół Patau i innymi. Najczęściej powstają one losowo, rodzice nie mają na nie wpływu i nie powtarzają się  w kolejnych ciążach.

Szczególnym wskazaniem do wykonania badań prenatalnych jest wystąpienie trisomii 21 (odpowiedzialnej za zespół Downa), anomalii chromosomowych lub aberracji chromosomowych w poprzednich ciążach oraz translokacji chromosomowych lub mozaicyzm chromosomowy u rodziców.

Niezależnie od tego, czy choroby genetyczne płodu zostały zidentyfikowane w badaniu po poronieniu, zrozumiałe są obawy i niepewność rodziców związane z kolejną ciążą. Aby sprawdzić zdrowie dziecka i odzyskać spokój, warto więc wykonać badania prenatalne.

W jakim celu wykonuje się badania prenatalne i kiedy?

Badania prenatalne mają na celu sprawdzić zdrowie dziecka, jeszcze na etapie życia płodowego, pod kątem różnych nieprawidłowości, w tym zespołu Downa, Edwardsa i Patau i wielu innych chorób. W większości przypadków nie wykrywają nic i rodzice dowiadują się, że dziecko rozwija się prawidłowo. Dzięki temu mogą odzyskać spokój, który jest ważny dla prawidłowego przebiegu ciąży. Z kolei wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na poprawienie funkcjonowania dziecka w przyszłości jeśli możliwe jest leczenie.

Poza wymienionymi wcześniej nieprawidłowościami genetycznymi rodziców i w poprzedniej ciąży, do wskazań do badań prenatalnych należy jeszcze wiek matki powyżej 35 roku życia. Chociaż istnieją szczególne wskazania do wykonania badań prenatalnych, to należy podkreślić, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by każda przyszła mama wykonała przesiewowe badania prenatalne na obecność najczęściej spotykanych aberracji chromosomowych i wad rozwojowych. [1] P

Które badania prenatalne w ciąży po poronieniu wykonać?

W pierwszej kolejności wykonuje się zwykle badania prenatalne przesiewowe – pozwalają one oszacować ryzyko występowania chorób wrodzonych i są jednocześnie bezpieczne (nie wiążą się z ryzykiem poronienia). Do nieinwazyjnych badań prenatalnych po poronieniu należą między innymi:

  • test PAPP-A,
  • test potrójny,
  • USG.
  • Testy NIPT (badania wolnego płodowego DNA)

Dopiero gdy wyniki badań przesiewowych wskażą taką konieczność, proponuje się badania inwazyjne (diagnostyczne), takie jak np. amniopunkcja lub biopsja kosmówki. Badania te mają na celu potwierdzić lub wykluczyć ostatecznie diagnozę.

Zobacz też odpowiedź eksperta na badaniaprenatalne.pl: Badania prenatalne a samoistne poronienia

Jeśli rodzice po poronieniu w kolejnej ciąży obawiają się badań inwazyjnych (wiążą się one z ryzykiem poronienia i innych powikłań), mogą też wykonać nieinwazyjne badania z krwi o wysokiej czułości, NIPT (ang. Non Invasive Prenatal Testing). Wiele amniopunkcji wykonywanych jest u matek zdrowych dzieci, a testy NIPT dzięki czułości wynoszącej ponad 99% mogą pomóc zdecydować o dalszej diagnostyce.

Skierowanie na amniopunkcję to nie jedyne wskazanie do wykonania badań NIPT. Mogą z nich skorzystać wszystkie mamy, które chciałyby bezpiecznie i dokładnie sprawdzić zdrowie dziecka jeszcze przed narodzinami.

Nieinwazyjne badania prenatalne z krwi o wysokiej czułości: NIPT

W testach NIPT analizowane jest wolne płodowe DNA dziecka (cffDNA), które przenika przez łożysko do krwiobiegu matki. Są więc zupełnie bezpieczne (do badania pobiera się krew mamy) i jednocześnie mają bardzo wysoką czułość na poziomie ponad 99%.

Testy NIPT pozwalają zbadań dziecko pod kątem zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau i wielu innych chorób. Najszerszy z nich – test NIFTY pro – obejmuje aż 94 nieprawidłowości, w tym zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji.  Co ważne, test NIFTY pro jest objęty ubezpieczeniem, dzięki któremu w razie wyniku pozytywnego (nieprawidłowego) i wykonania prenatalnej diagnostyki inwazyjnej jest ona refundowana do kwoty około 2600 zł. Badanie dostępne jest w całej Polsce również w ramach wizyt domowych, dzięki którym można je wykonać bez wychodzenia z domu. Czytaj więcej o teście NIFTY pro

O co jeszcze zadbać w ciąży po poronieniu?

Badania prenatalne po poronieniu to nie jedyny element zadbania o zdrowie dziecka i spokój mamy w kolejnej ciąży. Kobiecy organizm jest gotowy do zajścia w ciążę już w kilka tygodni po poronieniu, jednak lekarze zalecają, by odczekać minimum 3 miesiące i dopiero po tym czasie wznowić starania o dziecko. Przygotowania do ciąży to przede wszystkim regeneracja, fizyczna oraz psychiczna. Warto spędzać jak najwięcej czasu ze swoim partnerem, a także zadbać o zdrowy tryb życia – aktywność fizyczna, rezygnacja z używek, a także zdrowa i zbilansowana dieta przybliżą parę do wymarzonego celu i poczęcia na świat zdrowego malucha. Dowiedz się więcej: Przygotowanie do ciąży po poronieniu

Ciąża po poronieniu – dlaczego warto zrobić badania prenatalne? PORADNIK

Aby otworzyć poradnik w PDF kliknij tutaj lub w poniższy obrazek:

Ciąża po poronieniu poradnik


Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki
prenatalnej (Kwiecień 2009)

Autor: Alicja Hudzik, prekoncepcja.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł powstał we współpracy z badanienifty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy