Przeskocz do treści

Jakie jest znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka?

Działania profilaktyczne mogą uchronić nasze dzieci przed wieloma problemami zdrowotnymi. Powinniśmy więc pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych. Znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka jest ogromne. Sprawdź, jakie konkretnie testy warto wykonać, aby być spokojnym o swoje pociechy!

Spis treści:

  1. Znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka – dlaczego są one tak istotne?
  2. Regularne badania kontrolne – bilans zdrowia
  3. Badania kontrolne dziecka – test genetyczny

Znaczenie regularnych badań kontrolnych w rozwoju dziecka – dlaczego są one tak istotne?

Regularne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Dzięki nim możliwe jest nawet wykrycie schorzeń, które nie dają żadnych widocznych objawów. Im wcześniej taka choroba zostanie wykryta, tym lepsze będą rokowania. Regularne badania kontrolne umożliwią nam wczesne postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia, a to może uratować zdrowie i życie Twojego dziecka.

Regularne badania kontrolne – bilans zdrowia

Bilans zdrowia to podstawowe badanie kontrolne, podczas którego monitoruje się rozwój dziecka. Wykonuje je lekarz rodzinny. Zaleca się je przeprowadzać w 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 roku życia dziecka.

Podczas bilansu zdrowia lekarz u dziecka ocenia:

  •  Wzrok
  •  Słuch
  •  Mowę
  •  Rozwój motoryczny
  •  Rozwój płciowy

Pozwala to wykryć potencjalne problemy zdrowotne. W razie wykrycia jakichś nieprawidłowości lekarz może skierować nas na konsultacje do innych specjalistów lub zalecić wykonanie dodatkowych badań kontrolnych.

Badania kontrolne dziecka – test genetyczny

Choroby o podłożu genetycznym mogą być bardzo podstępne. Często przez długi czas rozwijają się w ukryciu i po cichu wyniszczają organizm. Ich pierwsze objawy mogą pojawić się nawet po kilku latach życia maluszka. Nie jesteśmy więc w stanie zauważyć żadnych oznak tego typu chorób. Wykryć można je jedynie w badaniu genetycznym.

Geny człowieka są niezmienne. Badanie genetyczne wystarczy więc wykonać raz w życiu. Zrobić to możemy już w drugiej dobie życia dziecka. Warto wybrać test, w którym analizowana jest jak największa liczba genów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wiemy o wszystkim, co czai się w genach naszego dziecka. Przykładem takiego badania jest test WES Profilaktyka. Jest ono bezpieczne i bezbolesne dla dziecka. Do jego wykonania potrzebny jest jedynie wymaz z policzka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy