Kobiecie ciało a dziecko - jak może zmienić się w trakcie ciąży? Przeskocz do treści

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

W trakcie ciąży czeka nas wiele zmian. Sporo z nich dotyczyć będzie naszego ciała. Będzie się ono zmieniało przez okres całej ciąży. Jakie zmiany dokładnie się pojawią? Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Pierwszy trymestr
  2. Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Drugi trymestr
  3. Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Trzeci trymestr

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Pierwszy trymestr

Ciążowe zmiany spowodowane są burzą hormonalną. Stężenie hormonów najbardziej zmienia się w pierwszym trymestrze, a w szczególności w okolicy 4-5 tygodnia. Wtedy ciężarna najprawdopodobniej zacznie odczuwać pierwsze ciążowe dolegliwości. W tym okresie pojawić mogą się mdłości i wymioty, zmęczenie i nadmierna senność oraz wahania nastroju.

W pierwszym trymestrze ciąży kobieca macica zaczyna się stopniowo powiększać, przez co rośnie ciążowy brzuszek. Na początku jego powiększenie jest niewielkie. Dostrzec możemy je dopiero około 8-9 tygodnia ciąży. Nieco wcześniej powiększą się Twoje piersi. Staną się one pełniejsze, a otoczka Twoich brodawek będzie nieco ciemniejsza. Twoje piersi będą także bardziej wrażliwe na dotyk.

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąży Twoja macica jest już sporo powiększona. Zaczyna ona naciskać na pęcherz, dlatego możesz częściej odczuwać potrzebę skorzystania z toalety. Twój brzuszek także jest już dość sporych rozmiarów.

W drugim trymestrze ciąży zmianami dotknięte będą także Twoje oczy. Gałka oczna będzie bardziej sucha, przez co oko będzie bardziej wrażliwe na światło. Oczy mogą także stać się czerwone i nieco swędzieć.

Drugi trymestr ciąży to także czas dobrych zmian w Twoim ciele. U większości ciężarnych poprawia się wtedy kondycja włosów. Stają się one mocniejsze i znacznie mniej ich wypada. Poprawie ulega także kondycja paznokci.

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży? Trzeci trymestr

Twój brzuszek w trzecim trymestrze ciąży jest już naprawdę duży i zaczyna stopniowo się obniżać. Pojawia się także linea negra, czyli ciemna linia biegnąca od pępka do dołu brzucha.
W trzecim trymestrze ciąży możesz być już naprawdę zmęczona ciążowymi dolegliwościami. We znaki może dawać Ci się ból kręgosłupa spowodowany dużymi rozmiarami brzuszka. Będziesz także szybciej łapać zadyszkę i znacznie częściej korzystać z toalety.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy