Amniocenteza - czego się spodziewać na tym badaniu? Przeskocz do treści

Amniocenteza test prenatalny – na czym polega?

Amniocenteza jest inwazyjnym testem prenatalnym służącym do diagnostyki wad wrodzonych u płodu. Wykonuje się ją na podstawie próbki płynu owodniowego. Dzięki niej wykryć można m.in. takie choroby jak zespół Downa czy zespół Turnera. A na czym polega to badanie? Kiedy należy je wykonać? Zobacz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Amniocenteza – co to jest?
  2. Amniocenteza – test prenatalny
  3. Amniocenteza a możliwe powikłania

Amniocenteza – co to jest?

Amniocenteza to inwazyjne badanie prenatalne wykonywane między 15 a 20 tygodniem ciąży. W jego trakcie lekarz pobiera próbkę płynu owodniowego z worka owodniowego w celu przeprowadzenia analizy genetycznej. Płyn owodniowy otacza płód i pełni ważną funkcję w jego rozwoju. Znajduje się w nim DNA dziecka, dlatego próbka ta pozwala zbadać je pod kątem wad genetycznych.
Amniocentezę wykonuje się poprzez nakłucie jałową igłą brzucha pacjentki. Cała procedura jest niemal bezbolesna. Wykonuje się ją pod kontrolą USG, dzięki czemu lekarz ma pewność, że badanie jest bezpieczne dla dziecka.

Amniocenteza – test prenatalny

Amniocenteza nie jest testem prenatalnym, który wykonuje się w przypadku każdej ciężarnej. Badanie to wykonywane jest, dopiero gdy inny test wykaże jakieś nieprawidłowości. Przed amniocentezą zwykle wykonywane jest badanie USG oraz test z krwi matki np. test PAPP-A czy test typu NIPT. Badania te wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby. Amniocenteza służy potwierdzeniu lub wykluczeniu diagnozy.
Amniocenteza jest również często zalecana ciężarnym powyżej 35 roku życia. W ich przypadku ryzyko rozwoju wad genetycznych u dziecka jest zwiększone, dlatego konieczna jest dokładniejsza diagnostyka.

Amniocenteza a możliwe powikłania

Amniocenteza to inwazyjne badanie prenatalne. Jednak aktualnie jest ono wykonywane w taki sposób, że ryzyko pojawienia się jakichkolwiek powikłań wynosi zaledwie 1%. Lekarze podczas wykonywania zabiegu zawsze dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo matki i dziecka.
Czy jakieś powikłania mogą pojawić się po amniocentezie? Poród przedwczesny, wyciek płynu owodniowego i uraz dziecka to potencjalne skutki uboczne badania. Dojść może również do zakażenia macicy. Pamiętajmy jednak, że szansa na pojawienie się któregokolwiek z wymienionych powikłań jest niewielka. Nie powinnyśmy więc obawiać się badania. Może dać nam ono wiele cennych informacji o zdrowiu naszego dziecka.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy