Końcówka ciąży - jakie badania wtedy wykonać? Przeskocz do treści

Jakie badania pod koniec ciąży?

Końcówka ciąży to dość nerwowy czas. Nie możemy już doczekać się naszego maluszka, a przy tym nerwowo sprawdzamy, czy na pewno jesteśmy przygotowani na nowego członka rodziny. Nie możemy jednak w tym wszystkim zapominać o kontrolowaniu stanu ciąży. Musimy wtedy się o to zatroszczyć. Sprawdź więc, jakie badania pod koniec ciąży warto wykonać!

Spis treści:

  1. USG przed porodem
  2. Badanie KTG
  3. Morfologia krwi i badanie moczu
  4. Pozostałe badania przed porodem

USG przed porodem

W końcówce ciąży wykonać musimy ostatnie badanie USG. Powinno ono mieć miejsce około 30 tygodnia ciąży. W jego trakcie ocenia się:

  • Położenie dziecka w kanale rodnym – powinno ono być już obrócone główką w dół
  • Anatomie płodu
  • Wydolność i położenie łożyska
  • Ilość płynu owodniowego
  • Masę ciała płodu
  • Stan pępowiny

Na podstawie tych danych możliwe jest późniejsze ustalenie rodzaju porodu.

Badanie KTG

Jest to podstawowe badanie wykonywane w końcówce ciąży. Dzięki niemu ocenić można czynność skurczową macicy oraz czynność serca płodu. KTG od 36 tygodnia ciąży wykonuje się dwa razy w tygodniu. Konieczne może być także wykonanie tego badania wcześniej lub jego częstsze wykonywanie.

Morfologia krwi i badanie moczu

Morfologia i badanie moczu to podstawowe badania profilaktyczne wykonywane w ciąży. Badanie krwi ostatni raz wykonać należy między 38 a 39 tygodniem ciąży. Dzięki niej możemy wykryć m.in. infekcję, stan zapalny czy problemy z krzepnięciem krwi. Informacje te mogą mieć wpływ na przebieg porodu.

Badanie moczu w końcówce ciąży wykonać należy dwa razy – między 33 a 37 tygodniem ciąży oraz przed samym porodem. Dzięki temu możemy wykryć ewentualne choroby niebezpieczne dla dziecka.

Pozostałe badania przed porodem

W końcówce ciąży musimy powtórzyć kilka badań z pierwszego trymestru. Przede wszystkim powtórzone musi zostać badanie w kierunku toksoplazmozy. Konieczne jest również wykonanie:

  • Antygenu HBs – jest to badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B
  • Badania na obecność wirusa HIV
  • Badania VDRL – jest to badanie wykonywane w kierunku kiły

Każda przyszła mama pod koniec ciąży powinna mieć wykonany także posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców typu B (GBS). Od wyniku badania, czy przed porodem ciężarna będzie musiała zażyć antybiotyki.
Ciężarne, które mają ujemny czynnik RH (RH-) przed porodem muszą wykonać także kolejne badanie przeciwciał. Jest to forma profilaktyki w kierunku konfliktu serologicznego.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy