Przeskocz do treści

Prenatal testDNA – analiza wszystkich 23 par chromosomów

Prenatal testDNA – analiza wszystkich 23 par chromosomów

Troska o zdrowie nienarodzonego dziecka jest całkowicie naturalna i każda przyszła mama pragnie dla swojego maluszka jak najlepszego startu w życie. Dlatego zapewniamy Ci możliwość skorzystania z testu prenatalnego, który zapewni Ci 100% bezpieczeństwa i 99% dokładności. Prenatal testDNA bada wszystkie 23 pary chromosomów dostarczając w ten sposób wynik zbliżony do analizy kariotypu płodu.

To rozwiązanie, pozwoli Ci uzyskać spokój o zdrowie Twojego dziecka, już od 10 tygodnia ciąży, bez konieczności wpisu do rejestru ciąż (IKP). Inne standardowe badania prenatalne, takie jak test PAPP-a, często mogą dawać wyniki fałszywie dodatnie, co może spowodować niepotrzebny niepokój.

Jeśli wynik Twojego testu PAPP-a sugeruje ryzyko urodzenia dziecka z trisomią, Prenatal testDNA może przywrócić Twój spokój. Jeśli wynik testu Prenatal testDNA jest prawidłowy, czyli nie wskazuje na żadną chorobę u dziecka, nie będziesz miała konieczności potwierdzać go poprzez amniopunkcję.

Zalety przeprowadzenia Prenatal testDNA

Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA (500 x 900 px)

Jakie nieprawidłowości genetyczne bada Prenatal testDNA?

Prenatal testDNA oferuje Ci kompleksową analizę, która pozwala zidentyfikować szereg chorób i nieprawidłowości genetycznych. To jakie analizy obejmuje, zależy od wariantu badania, który wybierzesz

 • Badanie Prenatal testDNA Karyo Plus  w swoim zakresie obejmuje wykrywanie trisomii i monosomii wszystkich 23 par chromosomów, w tym trisomii 21., 18., 13., 9, 16, 22, oraz zmian liczby chromosomów płci (XY) i wszystkich delecji oraz duplikacji większych niż 7 milionów par zasad (MPZ). Dodatkowo, test obejmuje wykrywanie 9 mikrodelecji o wielkości 3-7 MPZ, w tym zespół DiGeorge (delecja 22q11.2), oraz oferuje możliwość określenia płci płodu na życzenie.
 • Prenatal testDNA 3 skupia się na wykrywaniu trisomii 21., 18., 13., oraz umożliwia także określenie płci płodu na życzenie.
 • Prenatal testDNA RHD to badanie, które identyfikuje czynnik RhD płodu, co jest istotne w przypadku ciąż, gdzie istnieje ryzyko choroby hemolitycznej płodu i noworodka. Badanie to pomaga ograniczyć stosowanie profilaktyki anty-D w sytuacjach, gdy płód jest RhD ujemny, tak samo jak matka. Jest to szczególnie istotne w przypadku ciąż, gdzie matka jest RhD ujemna, a partner RhD dodatni.

sprawdzone laboratorium

Wskazania do wykonania badania Prenatal testDNA

Prenatal testDNA możesz przeprowadzić już od 10. tygodnia ciąży. Wskazania do wykonania testu obejmują następujące sytuacje:

 1. Gdy standardowe badania prenatalne, takie jak test PAPP-A i test złożony, wykazują nieprawidłowości, co może sugerować obecność np. trisomii 21. Prenatal testDNA cechuje się wyższą czułością i dostarcza istotnych informacji dotyczących zdrowia dziecka. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka, NIPT powinno być proponowane ciężarnej, gdy ryzyko wyliczone na podstawie wyniku testu złożonego wynosi od 1:300 do 1:1000, a w przypadku ryzyka 1:100 do 1:300 uzasadnione jest rozważenie alternatywnej propozycji przeprowadzenia NIPT lub diagnostyki genetycznej po inwazyjnym pobraniu próbki [1]
 2. Gdy zalecana jest amniopunkcja ze względu na podejrzenie zespołu Downa, Edwardsa lub Patau. Prawidłowy wynik Prenatal testDNA nie wymaga już dodatkowego potwierdzenia inwazyjnym badaniem.
 3. W przypadku ciąży po 35. roku życia, ze względu na zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną.
 4. W sytuacji, gdy wcześniej wystąpiło urodzenie dziecka z chorobą genetyczną lub choroba genetyczna jest obecna w rodzinie.
 5. W przypadku chęci przetestowania zdrowia dziecka przed narodzeniem w sposób nieinwazyjny.

Do przeciwwskazań należą m.in. obecność DNA guza we krwi matki, ciąża z trzema lub więcej płodami oraz wiek ciąży poniżej 10. tygodnia. Więcej informacji na temat przeciwwskazań można znaleźć pod linkiem.

Skuteczność Prenatal testDNA

Skuteczność Prenatal testDNA może być dla Ciebie istotna z następujących powodów:

 • Badanie przeszło obszerne testy na próbie 70 000 ciąż, potwierdzając swoją skuteczność. Z czułością przekraczającą 99%, Prenatal testDNA  zapewnia wysoki poziom dokładności. Ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego jest minimalne, wynosząc poniżej 0,1%.
 • Laboratorium posiada bogate doświadczenie w przeprowadzaniu nieinwazyjnych testów prenatalnych i już przeprowadziło ponad 300 000 testów NIPT.
 • Prenatal testDNA jest przeprowadzany przy użyciu oprogramowania, sprzętu i odczynników posiadających certyfikat CE-IVD, w akredytowanym laboratorium zgodnym z normą UNI EN ISO 15189:2013, o numerze akredytacji 0018M.

sprawdzone laboratorium

Ile kosztuje Prenatal testDNA

Cena Prenatal testDNA jest uzależniona od wybranego pakietu badania. Aby poznać aktualne ceny i zamówić wybrany pakiet, zapraszamy do cennika.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej badania Prenatal testDNA, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje:  Zobacz szczegóły na stronie prenataltestdna.pl >>

Dodatkowo, zapewniamy możliwość zapłaty za Prenatal testDNA korzystając z usługi P24NOW. Dostępne są opcje płatności bezpłatnie odroczonej do 54 dni lub płatności w ratach, w zależności do Twojej wygody. Aby uzyskać więcej informacji na temat rat, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem: 665 761 161.

Gdzie wykonać Prenatal testDNA

Gdzie zrobić Prenatal testDNA? Mamy dla Ciebie dogodne rozwiązanie! To ty decydujesz, która forma jest dla Ciebie najlepsza. Możesz wykonać Prenatal testDNA w prawie 300 punktach pobrań lub zlecić pobranie próbki w wygodnym dla Ciebie miejscu – w swoim domu. Co więcej, koszt pobrania próbki jest już wliczony w cenę badania, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pobrać próbkę w placówce, czy w domu.

Chcesz dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższy punkt pobrań? Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami pod numerem telefonu: 665 761 161. Dzięki temu szybko znajdziesz dogodne miejsce dla Ciebie.

sprawdzone laboratorium

Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA w testDNA?

Oto kilka powodów, dla których warto nam zaufać:

 • Jesteśmy podmiotem leczniczym z odpowiednim ubezpieczeniem oraz laboratorium diagnostyki medycznej, co daje Ci pewność, że jesteś w dobrych rękach – wpis do KIDL numer 3449
 • Od 2003 roku specjalizujemy się w badaniach genetycznych i wykonaliśmy analizy dla ponad 460 000 Pacjentów. Nasza renomowana historia oraz wysokie oceny naszych Pacjentów (średnia opinia 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐) świadczą o naszym zaangażowaniu i profesjonalizmie.
 • Zapewniamy wygodę naszym pacjentom, pozwalając na wykonanie badań w jednym z blisko 300 punktów pobrań lub z pobraniem próbki w domu, gdziekolwiek jesteś w Polsce.
 • Nasza cena jest całkowita i nie zawiera ukrytych opłat. Zawiera ona już koszt pobrania próbki oraz konsultację w przypadku nieprawidłowego wyniku Prenatal testDNA z lekarzem genetykiem klinicznym.
 • Oferujemy szybkie terminy badań, nawet w dniu umówienia, abyś mogła szybko uzyskać potrzebne Ci informacje.
 • W celu ułatwienia Ci płatności, udostępniamy możliwość skorzystania z rat oraz płatności bezpłatnie odroczonej przez P24NOW i PayPo.
 • Nasz zespół konsultantów medycznych jest dostępny codziennie, również w soboty, aby służyć Ci pomocą i wsparciem. Zapraszamy do kontaktu w razie pytań: 665 761 161.
 • Wynik badania otrzymasz wygodnie online, dzięki naszemu Panelowi Pacjenta na stronie internetowej.
 • Wykonanie badania nie wiąże się z wpisem do rejestru ciąż, co oznacza, że Twoje dane pozostają prywatne i bezpieczne.

Najczęstsze pytania

 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

1.Jak wygląda Prenatal testDNA krok po kroku?

Po umówieniu terminu, nasz konsultant medyczny skontaktuje się z Tobą, aby potwierdzić termin badania oraz dokończyć proces rezerwacji. Następnie, po opłaceniu badania, w umówionym terminie należy przyjść do wybranej placówki lub oczekiwać na wizytę domową. Pobranie próbki krwi odbywa się szybko, a cała wizyta trwa zwykle do 20 minut. Po pobraniu próbki, zostaje ona przekazana do laboratorium w celu wykonania analiz.

2 .Co oznacza wynik Prenatal testDNA?

Negatywny wynik oznacza, że nie wykryto żadnych nieprawidłowości genetycznych, co sugeruje, że dziecko jest zdrowe. Pozytywny wynik wskazuje na wykrycie nieprawidłowości genetycznych, co może wymagać konsultacji z lekarzem genetykiem oraz dodatkowych badań inwazyjnych.

3.Ile czeka się na wynik Prenatal testDNA?

Wynik jest udostępniany online w bezpiecznym Panelu Pacjenta. W zależności od wybranego wariantu. Prental testDNA 3 wynik jest dostępny do 9 dni roboczych, Prenatal Karyo Plus do 12 i Prenatal testDNA RHD – do 14 dni. Czas ten liczony jest od momentu dotarcia próbki do laboratorium i jest to maksymalny czas, wynik może być dostępny szybciej.

4.Czy Prenatal testDNA można wykonać w ciąży bliźniaczej i po in vitro?

Tak, badanie można wykonać w obu tych przypadkach, przy czym możliwość wyboru pakietu zależy od rodzaju ciąży bliźniaczej, czy jest to ciąża jednokosmówkowa czy dwukosmówkowa. W ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej można wykonać tylko Prenatal testDNA 3.

5.Czy Prenatal testDNA jest refundowany przez NFZ?

Nie, badanie nie jest refundowane przez NFZ i może być wykonane tylko prywatnie.

6.Czy wykonanie badania wiąże się z wpisem do rejestru ciąż?

Nie, dane z tego badania nie są wpisywane do rejestru ciąż i nie są widoczne w Internetowym Koncie Pacjenta.

Mam nadzieję, że te informacje są dla Ciebie pomocne. Jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, śmiało się do nas odezwij!

Artykuł powstał przy współpracy z prenataltestdna.pl

Źródło:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33, Więcej: testdna.pl/badania-prenatalne/prenatal-testdna/zrodla

[2] https://prenataltestdna.pl/zrodla/

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Nasi partnerzy