Przegląd aktualnych badań: najnowsze metody leczenia niepłodności Przeskocz do treści

Najnowsze metody leczenia niepłodności – przegląd badań

Niepłodność to problem, który dotyka nawet 10-16% par w wieku rozrodczym. Dla większości z nich jest on okropnie frustrujący. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Pary dotknięte problemem niepłodności wciąż mają szanse na rodzicielstwo. Konieczne jest jednak przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, a następnie wdrożenie leczenia. Sprawdź, co aktualny przegląd badań mówi o najnowszych metodach leczenia niepłodności!

Spis treści:

  1. Najnowsze metody leczenia niepłodności – zacznij od diagnostyki
  2. Najnowsze metody leczenia niepłodności według przeglądu badań

Najnowsze metody leczenia niepłodności – zacznij od diagnostyki

Dobrze ukierunkowane leczenie niepłodności poprzedzone musi zostać odpowiednią diagnostyką. Z problemem należy więc zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na właściwe badania na niepłodność. Niepłodność spowodowana może być czynnikiem żeńskim i męskim, dlatego diagnostykę przeprowadzić należy u obojga partnerów.

Podstawą w diagnostyce niepłodności jest przeprowadzenie badań hormonalnych, USG narządów rodnych kobiety oraz podstawowego badania męskiego nasienia. Parom zaleca się także przeprowadzenie testów genetycznych. Dzięki nim możemy wykryć wady w genach, które przyczyniają się do problemów z poczęciem dziecka. Szczególnie zalecane jest przeprowadzenie badania kariotypu, czyli zestawu chromosomów. Para powinna rozważyć także testy immunologiczne, takie jak badanie KIR i HLA-C.

Najnowsze metody leczenia niepłodności według przeglądu badań

Według najnowszych badań najbardziej polecane metody leczenia niepłodności to:

  •  Leczenie farmakologiczne – polega ono na zażywaniu dostosowanych do pacjentki leków. Mogą być to leki hormonalne, antybiotyki, sterydy czy leki przeciwzapalne. Taką formę leczenia najczęściej stosuje się w przypadku zaburzeń owulacji, ponieważ reguluje ona kobiecy cykl miesiączkowy.
  •  Leczenie chirurgiczne – jest ono stosowane jedynie u kobiet, u których przyczyną niepłodności są wady anatomiczne narządów rodnych. Najczęściej wykonuje się u nich zabieg laparoskopowy. Zastosowanie takiej metody znacznie zmniejsza inwazyjność leczenia. Pozwala to pacjentce na szybszy powrót do formy po zabiegu.
  •  Techniki wspomaganego rozrodu – zaliczamy do nich inseminację wewnątrzmaciczną oraz zapłodnienie metodą in vitro. Takie formy leczenia wdrażane są najczęściej, dopiero gdy inne metody zawiodły.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy