Przeskocz do treści

Poród rodzinny – czy to dobre rozwiązanie?

Przyszli rodzice ostatnio coraz chętniej decydują się na poród rodzinny. Może to być dla nich niesamowite wydarzenie, które wzmocni ich więź. Niestety poród z mężem może stać się także dość przykrym doświadczeniem. Prekoncepcja jest czasem, w którym warto podjąć taką decyzję. Aby ją ułatwić, przedstawiamy wszystkie za i przeciw.

 

Spis treści:

  1. Poród rodzinny a wątpliwości
  2. Poród rodzinny a wsparcie
  3. Przygotowanie do porodu rodzinnego
  4. Poród rodzinny a możliwe komplikacje
  5. Poród rodzinny bez partnera
  6. Poród rodzinny w czasie pandemii

Poród rodzinny a wątpliwości

Przyszli ojcowie często mają wątpliwości czy uczestnictwo w narodzinach dziecka to na pewno dobry pomysł. Można spotkać wiele opinii na ten temat. Niektórzy mężczyźni twierdzą, że poród rodzinny to wspaniałe doświadczenie. Inni z kolei wymieniają jego wady np. patrzenie na ból partnerki czy widok krwi. Można usłyszeć także pogląd, że poród rodzinny prowadzi do zaniku pożycia.

Poród rodzinny a wsparcie

Mężczyzna podczas porodu ma bardzo ważne zadanie – musi wspierać swoją partnerkę. Poród rodzinny stwarza do tego idealne warunki. Przyszły tata będzie mógł też zadbać o bezpieczeństwo i prywatność rodzącej. Przyszła mama na pewno będzie czuła się pewniej podczas porodu dzięki obecności partnera.

Przygotowanie do porodu rodzinnego

Poród z mężem lub partnerem może być pięknym doświadczeniem, ale musi to być świadomy wybór obojga partnerów. Jeśli zdecydowaliście się na poród rodzinny, to musicie się do niego odpowiednio przygotować. Mężczyzna musi dowiedzieć się, jak przebiega poród. Dzięki temu nie będzie zaskoczony tym, co wydarzy się na sali porodowej. Pomocne w przygotowaniach do porodu mogą być zajęcia w szkole rodzenia.

Poród rodzinny a możliwe komplikacje

Przygotowując się do porodu, trzeba mieć na uwadze fakt, że może dojść do mniej lub bardziej ciężkich komplikacji. Często z ich powodu nie jest możliwe przyłożenie maleństwa do skóry mamy. W takim wypadku ojciec dziecka może wykonać kangurowanie, dzięki czemu zbuduje z nim więź. Warto wziąć to pod uwagę podczas rozważania porodu rodzinnego.

Komplikacje mogą pojawić się także po porodzie. Jest to piękne doświadczenie, ale również trudne i obciążające psychicznie. U ojca dziecka mogą pojawić się więc problemy ze zdrowiem psychicznym np. zaburzenia życia seksualnego czy depresja. W takich przypadkach należy poszukać profesjonalnej pomocy.

Poród rodzinny bez partnera

W porodzie rodzinnym wcale nie musi uczestniczyć ojciec dziecka. Rodzącej towarzyszyć może inna bliska osoba, która będzie potrafiła ją odpowiednio wesprzeć. Może być to np. mama, siostra czy przyjaciółka. Jeśli rodząca będzie się bardziej komfortowo czuła w obecności innej osoby, to warto właśnie ją poprosić o towarzyszenie w porodzie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może chcieć wziąć udział w porodzie rodzinnym.

Poród rodzinny w czasie pandemii

Wiele przyszłych rodziców zastanawia się, czy poród rodzinny w czasie pandemii jest możliwy. Zależy to od szpitala, w którym ciężarna będzie rodzić. Coraz więcej placówek pozwala ojcu na uczestnictwo w porodzie w czasie pandemii. Warto więc poszukać informacji, czy w wybranym przez nas szpitalu jest to możliwe.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy