USG 3D w ciąży - czy to bezpieczne badanie? Kiedy je wykonać? Przeskocz do treści

USG 3D – kiedy zrobić badanie w ciąży?

Badanie ultrasonograficzne w ciąży wykonać możemy w kilku różnych wariantach. Jednym z nich jest USG 3D, dzięki któremu lekarz może ocenić rozwój naszego dziecka z dużą dokładnością. Badanie to pozwala także rodzicom na zobaczenie swojego dziecka w trójwymiarze. Na czym dokładnie polega USG 3D w ciąży? Kiedy zrobić badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. USG 3D – jak wykonuje się badanie?
  2. USG 3D – kiedy zrobić badanie?
  3. USG 3D – czy to bezpieczne badanie?
  4. USG 3D – ile kosztuje badanie?

 

USG 3D – jak wykonuje się badanie?

USG 3D to badanie obrazowe pozwalające obejrzeć płód w trójwymiarze. Badanie to jest niezwykle dokładne. Uzyskany obraz zobaczymy w naturalnych kolorach i wysokiej jakości, co pozwala przyjrzeć się dziecku ze szczegółami.
USG 3D umożliwia lekarzowi dokładne przyjrzenie się twarzy i czaszce dziecka. Dzięki temu lekarz może ocenić takie parametry jak kość nosowa. Umożliwia to diagnostykę wad wrodzonych płodu, takich jak zespół Downa.

USG 3D – kiedy zrobić badanie?

USG 3D zalecane jest każdej ciężarnej. Najlepiej jest wykonać je w okolicy 30 tygodnia ciąży, kiedy dziecko jest już dość dobrze rozwinięte. Na tym etapie ciąży maluszek przypomina już noworodka. Jest więc to wspaniała okazja do uzyskania pięknego zdjęcia. Będzie to wspaniała pamiątka rodzinna.

USG 3D możemy wykonać właściwie na każdym etapie ciąży. W okolicy 18 tygodnia w jego trakcie będziemy mogli prawdopodobnie poznać płeć naszego maluszka. Nie jest to pewne na 100%, ponieważ niektóre maluszki w trakcie badania ustawiają się tak, że nie sposób określić ich płeć. Możliwe więc, że płeć naszego dziecka poznamy dopiero na kolejnych etapach ciąży.

USG 3D – czy to bezpieczne badanie?

USG 3D zalicza się do grupy badań nieinwazyjnych. Nie stwarza więc ono żadnego ryzyka pojawienia się powikłań ciążowych związanych z dzieckiem i ciężarną. W badaniu tym obraz na monitorze uzyskiwany jest poprzez przyłożenie do brzucha głowicy emitującej ultradźwięki. Nie ingeruje się więc w środowisko płodu w żaden sposób.

USG 3D – ile kosztuje badanie?

USG 3D w ciąży jest badaniem nieobowiązkowym, ale zalecanym. Kosztów jego wykonania nie pokrywa więc refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Badanie opłaca więc pacjentka. Jego cena to około 200-300 zł. Dokładna cena zależna jest od gabinetu lekarskiego, w którym USG 3D zostanie przeprowadzone.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy