Przeskocz do treści

Jak powstaje ciąża bliźniacza?

Ciąża bliźniacza występuje średnio raz na 80 wszystkich donoszonych ciąż. Może ona być jedno lub dwujajowa, w zależności od tego, ile komórek jajowych zostanie zapłodnionych przez plemnik. Co to dokładnie oznacza? Dowiedz się, jak powstaje ciąża bliźniacza!

Spis treści:

  1. Jak powstaje ciąża bliźniacza dwujajowa?
  2. Jak powstaje ciąża bliźniacza jednojajowa?

Jak powstaje ciąża bliźniacza dwujajowa?

W przypadku bliźniąt dwujajowych zapładniane są dwie osobne komórki jajowe przez dwa plemniki. Rozwijają się więc dwa zarodki o różnym pochodzeniu genetycznym, ponieważ każda komórka jajowa i każdy plemnik przenoszą inny materiał genetyczny. Bliźniaki z takiej ciąży mogą więc mieć inną płeć.

W przypadku ciąży bliźniaczej dwujajowej każde z bliźniąt rozwija się w osobnym worku owodniowym. Każde z nich ma także osobną kosmówkę, która na późniejszym etapie ciąży przekształci się w łożysko. Zarodki rozwijają się więc niezależnie od siebie. W macicy kobiety ciężarnej żyją one w harmonii. Jedno dziecko w żaden sposób nie zagraża drugiemu.

Jak powstaje ciąża bliźniacza jednojajowa?

Ciąża bliźniacza jednojajowa powstaje poprzez zapłodnienie jednej komórki jajowej przez jeden plemnik. Dzieci z takiej ciąży będą więc tej samej płci i będą miały ten sam materiał genetyczny. Później dochodzi do jej podziału. Dalszy rozwój ciąży zależy od tego, ile dni po zapłodnieniu do owego podziału dojdzie:

  •  Jeśli komórka jajowa podzieli się do trzech dni po zapłodnieniu, to zarodki będą miały osobne worki owodniowe i osobne kosmówki. Mogą więc poprawnie się rozwijać w jamie macicy.
  •  Jeśli do podziału zapłodnionej komórki jajowej dojdzie od 3 do 8 dni po zapłodnieniu, to zarodki będą miały osobne worki owodniowe, ale jedną kosmówkę. Może to prowadzić do zespołu przetoczenia między płodami (zespołu TTTS). Jest to powikłanie polegające na powstaniu połączeń naczyń krwionośnych między płodami. W konsekwencji dzieci nie mogą rozwijać się prawidłowo.
  •  Jeśli do podziału dojdzie od 8 do 13 dni po zapłodnieniu, to nasze bliźnięta będą miały jeden worek owodniowy i jedną kosmówkę. W takiej sytuacji może dojść nie tylko do zespołu przetoczenia między płodami, ale także do zaplątania się pępowinami.
  •  Jeśli do podziału komórki dojdzie 13 dni po zapłodnieniu, to powstaną bliźnięta zrośnięte. Są one powszechnie nazywane bliźniętami syjamskimi.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy