Przeskocz do treści

Jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonywać?

Każda kobieta oczekująca dziecka powinna przeprowadzić badania prenatalne. Dzięki nim możliwe jest wykrycie wad wrodzonych u jeszcze nienarodzonego dziecka. Nie należy więc rezygnować z tego typu diagnostyki. Przeczytaj, jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonywać!

Spis treści:

  1. Badania prenatalne – na czym polegają?
  2. Badania prenatalne – jakie są zalecane? Kiedy je wykonać?

Badania prenatalne – na czym polegają?

Badania prenatalne służą diagnozowaniu stanu zdrowia płodu jeszcze w łonie matki. Ich celem jest wykrycie ewentualnych wad wrodzonych, takich jak zespół Downa czy wady serca. Wyniki tych badań umożliwią lekarzom zaplanowanie odpowiedniego schematu leczenia, który będzie można wdrożyć natychmiast po narodzinach. Dodatkowo pozwolą rodzicom lepiej przygotować się do narodzin dziecka z potencjalną wadą.
Istnieją dwa główne rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy z nich to testy przesiewowe. Dzięki nim wykryte może zostać zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u płodu. Są one bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla matki i płodu. Druga grupa to testy inwazyjne, które pozwalają na uzyskanie bardziej precyzyjnej diagnozy, ale wiążą się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Badania prenatalne – jakie są zalecane? Kiedy je wykonać?

Przyszłe mamy mogą zdecydować się na wykonanie wielu różnych badań prenatalnych. Najczęściej jednak polecane są im następujące testy:

  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, które wykonuje się między 11 a 13 tygodniem ciąży. Potrzebna jest do tego próbka krwi ciężarnej. Dzięki temu u płodu rozpoznać można trzy najpowszechniejsze trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau.
  •  USG prenatalne – badanie to wykonuje się tak, jak standardowe USG. Jest ono jednak dużo dokładniejsze. Badanie to powinno wykonać się razem z testem PAPP-A.
  •  Badania wolnego płodowego DNA – przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA. Do jego wykonania potrzebna jest próbka krwi przyszłej mamy. Badania wolnego płodowego DNA charakteryzują się wyższą czułością niż inne testy nieinwazyjne. Mają one także szersze zakresy analizy. Przeprowadzić możemy je już w 10 tygodniu ciąży.
  •  Amniopunkcja – jest to badanie inwazyjne, które wykonuje się jedynie w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego. W innych przypadkach nie jest ono konieczne.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy