Jak można oswoić lęk przed porodem? Cztery skuteczne strategie Przeskocz do treści

Cztery najlepsze strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem

Poród to wielkie wydarzenie, któremu towarzyszy wiele pozytywnych emocji. Z oczekiwaniem na narodziny dziecka wiąże się jednak także lęk. Jest on zupełnie naturalny szczególnie w przypadku pierworódek. Warto jednak spróbować nieco oswoić lęk. Pomogą Ci w tym nasze cztery strategie radzenia sobie z lękiem przed porodem!

Spis treści:

  1. Edukuj się
  2. Uczęszczaj do szkoły rodzenia
  3. Wybierz odpowiedni szpital
  4. Stwórz plan porodu

Edukuj się

Najskuteczniejszym sposobem na oswojenie lęku przed porodem jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Im bardziej zrozumiemy, co nas czeka, tym spokojniejsi będziemy. Teoretyczne poznanie przebiegu porodu pozwoli nam lepiej przygotować się do niego psychicznie i emocjonalnie. Ta metoda radzenia sobie z obawami sprawdza się zwłaszcza w przypadku przyszłych mam, które spodziewają się swojego pierwszego dziecka.
Dostęp do informacji na temat porodu jest prosty. Możemy sięgnąć po książki, artykuły, czy blogi, a także uczestniczyć w webinarach lub słuchać podcastów. Niemniej jednak najbardziej wartościowym źródłem będą specjaliści – lekarz prowadzący ciążę i położna. To oni posiadają niezbędną wiedzę medyczną. Możesz więc zadać im każde pytanie, które Cię nurtuje.

Uczęszczaj do szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia to najlepszy sposób na poznanie tego, co czeka nas podczas porodu. Przygotuje ona do niego Twoje ciało i głowę. Dostępni tam specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania, a podczas zajęć poćwiczyć nieco umiejętności praktyczne.
Szkoła rodzenia to także miejsce, w którym możesz uzyskać ogromne wsparcie. Spotkasz tam kobiety, które mierzą się z takimi samymi lękami. Dzięki temu zdobędziesz poczucie, że nie jesteś z nimi sama.

Wybierz odpowiedni szpital

Odpowiednia opieka okołoporodowa może znacznie zmniejszyć Twoje lęki. Odpowiednio wcześnie zrób więc rozeznanie i wybierz placówkę, która spełnia Twoje potrzeby. W tym celu sprawdź ofertę okolicznych szpitali i zapytaj o opinie świeżo upieczonych mam. Wybranie właściwego szpitala da Ci cenny w ciąży spokój.

Stwórz plan porodu

Pamiętaj, że masz prawo posiadać swoje oczekiwania dotyczące narodzin dziecka. Każde z nich powinnaś zapisać w planie porodu. Mogą one dotyczyć pozycji porodowych, ubrania czy muzyki. Dzięki niemu Twój komfort podczas porodu znacznie się zwiększy, a Twoje lęki zmaleją.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy