Przeskocz do treści

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

Miałaś zabieg łyżeczkowania i zastanawiasz się, czy możesz zajść w kolejną ciążę? Uspokajamy: komplikacje po tym zabiegu są rzadkie, a następna ciąża najczęściej możliwa jest już po kilku tygodniach. Konieczne są jednak całkowite wygojenie i odpowiednie przygotowanie psychiczne. Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu i co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Kiedy organizm jest gotowy na ciążę po poronieniu?
Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Ile czasu odczekać?
Kiedy jest konieczne łyżeczkowanie i na czym polega?
Komplikacje po łyżeczkowaniu macicy
Jakie badania zrobić przed ciążą po łyżeczkowaniu?

Kiedy organizm jest gotowy na ciążę po poronieniu?

Twoje organy rodne muszą zostać całkowicie wygojone, musi dojść też do owulacji, a Ty powinnaś odzyskać równowagę wewnętrzną.

Organizm kobiety jest zdolny do poczęcia kolejnego dziecka już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu – ok. 2-8 tygodni później.

Zanim rozpoczniesz starania o ciążę, skonsultuj się jednak z lekarzem. Pamiętaj też o zaleceniach po zabiegu łyżeczkowania, które ułatwią szybsze wygojenie: unikaj wysiłku, odpoczywaj, a ewentualne krwawienie tamuj podpaskami, nie tamponami.

Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Odczekaj odpowiedni czas

Specjaliści zalecają odczekanie min. 3-6 miesięcy po utracie ciąży – by przygotować organizm, uspokoić emocje i wykonać odpowiednie badania. Dzięki temu lepiej przygotujesz się do kolejnej ciąży, poznasz przyczynę poronienia i zapobiegniesz następnej stracie. Po pierwszym poronieniu masz niemal 90% szans na zostanie mamą!

Łyżeczkowanie – kiedy jest konieczne i na czym polega?

Po poronieniu do zabiegu dochodzi wtedy, gdy organizm nie zostanie samoistnie oczyszczony lub gdy wystąpi zasiad groniasty. Polega na wprowadzeniu specjalnego przyrządu do macicy i usunięciu tkanek, które w niej pozostały. Trwa to ok. 5-10 minut, a lekarz używa znieczulenia.

Łyżeczkowanie ma na celu zapobiegnięcie utracie zbyt dużej ilości krwi i zakażeniom. Jeśli doszło do wczesnego poronienia – czyli do 12 tygodnia ciąży – zwykle nie ma konieczności realizowania tego zabiegu.

Komplikacje po łyżeczkowaniu macicy są rzadkie

Pamiętaj, że zabieg łyżeczkowania jest bezpieczny, a komplikacje zdarzają się sporadycznie. Najczęściej są wynikiem zbyt głębokiego łyżeczkowania. W nielicznych przypadkach mogą wystąpić: infekcje, krwawienia oraz zespól Ashermana.

Ostatni ze skutków ubocznych polega na pojawieniu się blizn i polipów, które mogą utrudniać zajście w ciąże. Nie obawiaj się jednak, ponieważ takie przypadki są niezwykle rzadkie!

Zobacz też: Poronienia nawykowe – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Jakie badania zrobić przed ciążą po łyżeczkowaniu?

Przygotowanie do ciąży po poronieniu i łyżeczkowaniu macicy obejmuje też odpowiednie badania. Poznanie przyczyny poronienia i sprawdzenie stanu zdrowia może pomóc lepiej przygotować się do kolejnej ciąży. Lekarz może dzięki temu zaplanować prowadzenie ciąży czy też leczenie, które zwiększy szansę na urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości.

W szpitalu, w którym doszło do poronienia przeprowadzane jest badanie histopatologiczne, które daje informację m.in. o stanie zapalnym.

W zależności od indywidualnej sytuacji po poronieniu wykonuje się również badania rodziców – immunologiczne, infekcyjne, hormonalne, badania nasienia oraz badania genetyczne (m.in. badanie kariotypu i badanie w kierunku trombofilii wrodzonej).

Z kolei badanie genetyczne materiału z poronienia, które rodzice mogą zrobić prywatnie, jest bardzo istotne, gdyż jest to jedyne badanie, które da odpowiedź, czy za poronienie mogły być odpowiedzialne wady genetyczne płodu (np. trisomia 21 – zespół Downa). To właśnie nieprawidłowości w chromosomach płodu są odpowiedzialne za większość (60-70%) samoistnych poronień.

Czy wiesz, że…
W badaniu chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia bardzo ważne jest ustalenie, czy materiał pochodzi faktycznie od płodu, a nie od matki. Wybierając laboratorium upewnij się, że zbada również Twój wymaz z policzka aby porównać Twoje DNA z materiałem genetycznym próbki przekazanej do badania. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wynik badania dotyczy dziecka, a nie Ciebie.

 

Zobacz też:

Jak długo staracie się o ciążę?

  • Ponad rok. (54%, 5 010 głosów)
  • Kilka miesięcy. (24%, 2 229 głosów)
  • Kilka lat. (23%, 2 108 głosów)

Liczba głosów: 9 347

Loading ... Loading ...

Aktualizacja: 14 sierpnia 2019 r.

Autor: Aneta Tomczyk, prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.2/5 - (44 głos / głosy)
4.2/5 - (44 głos / głosy)

7 thoughts on “Jak zajść w ciążę po łyżeczkowaniu?

  • 29 maja 2018 o 5:17 am
    Permalink

    Zaszłam w ciążę w 3 cyklu po łyżeczkowaniu. Staraliśmy się bo mi się kończyła umowa o pracę. Z perspektywy czasu nie polecam, teraz bym poczekała te pół roku minimum i szukała innej pracy. Słabe endometrium a zarodek silny.Ciąża od początku powikłana, podtrzymywana i z dużymi problemami przeleżana niemal w całosci. Dziecko donoszone i zdrowe fizycznie, jednak w wieku 3 lat zdiagnozowany autyzm dziecięcy będący wynikiem trudnej ciąży. Przedszkole integracyjne robi swietną robotę ale nie wiadomo czy dziecko dogoni rówieśników w rozwoju.

    Odpowiedz
  • 19 października 2018 o 8:31 pm
    Permalink

    Witam miałam lyzeczkowanie w styczniu 2018r w tym samym dniu wyszłam do domu 2 dni później wróciłam z krwotokiem nie badali mnie tylko dali leki na uszczelnienie żył i wypisali do domu z krwawieniem od tamtej pory staram się o dziecko i nie mogę zajść w ciążę co może być przyczyną? Proszę o odpowiedź

    Odpowiedz
    • 22 października 2018 o 6:27 am
      Permalink

      Dzień dobry, czy lekarz powiedział Pani, co było przyczyną poronienia? Przyczyn zaburzeń płodności może być wiele i w celu zdiagnozowania ich najlepiej zwrócić się do lekarza, który przeprowadzi wywiad, przeanalizuje wyniki badań i – jeśli będzie trzeba – zaleci dodatkowe.

      Zachęcamy też do lektury artykułu o przyczynach poronień https://prekoncepcja.pl/przyczyny-poronienia/ oraz o przyczynach niepłodności: https://prekoncepcja.pl/przyczyny-nieplodnosci/.

      Odpowiedz
  • 10 listopada 2022 o 9:15 pm
    Permalink

    W pierwsza ciąże zaszłam w wieku 21lat była to ciąża blizna z urodziłam po 37tygodniu za pomocą cięcia cesarskiego w wieku 30lat znowu zaszłam w ciążę w 17 tygodniu zażyłam mizoprostolem i poroniłam przeszłam zabieg ginekologiczny zwany łyżeczkowaniem od tamtej pory przez 6 lat już prubuje zajść znowu w ciążę ale nie mogę mam stałego partnera płodnego co świadczy o poprzednich ciążach miesiączkuje bardzo regularnie więc dlaczego nie mogę kolejny raz zajść w ciążę?

    Odpowiedz
    • 14 lutego 2023 o 7:57 pm
      Permalink

      Proszę zbadać sobie poziomy hormonów, a przede wszystkim progesteronu, czy ciałko żółte jest wydolne, oczywiście jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła. Czasem blacha przyczyną, którą można szybko pokonać jest przeszkodą w zajściu w ciążę, proszę się nie poddawać. Życzę powodzenia.

      Odpowiedz
  • 16 listopada 2023 o 9:23 am
    Permalink

    Dzień dobry. Chciałabym zanim będe mieć wizytę u ginekologa dowiedzieć się jaka jest ogólna wiedza o szansie dla mnie w utrzymaniu potenjalnej ciąży po łyżeczkowaniu? Mam 38 lat za ok. 2 lata planuję pierwsze staranie się o dziecko. 10 lat temu mialam infekcje i zły wynik cytologii więc zrobiono mi łyżeczkowanie w ten sam dzień wyszłam ze szpitala i czułam sie normalnie. W tym roku było podobnie z tym ze usunięto mi też jednego małego polipa przy szyjce macicy. Lekarz mowił ze scianki macicy bardzo zle wygladały i powiedział ze jest ryzyko ze zarodek moze nie zagniezdzic sie. Czy mozna na 100 procent stwuerdzić ze nue ma szans na ciaze po moze jakichś badaniach ? Czy mozna w takiej sytuacji coś zrobić ? Jak taką ciaze utrztmać? Czy dziecko moze urodzić sie chore?

    Odpowiedz
    • 4 stycznia 2024 o 8:31 am
      Permalink

      Dzień dobry. W takiej sytuacji, aby miała Pani pewność co do dalszego postępowania najlepiej skonsultować się z innym lekarzem. Być może zaleci on Pani dodatkowe badania.
      Pozdrawiamy serdecznie!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy