Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy ciąży biochemicznej Przeskocz do treści

Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy

O ciąży biochemicznej mówi się wtedy, gdy do jej obumarcia i wydalenia dochodzi jeszcze zanim zarodek zagnieździ się w macicy lub zaraz potem (przed 6. tygodniem). Z tego powodu nie da się rozpoznać jej w czasie USG. We krwi obecny jest natomiast hormon beta hCG – to dlatego ciąża biochemiczna mogła zostać potwierdzona testem ciążowym.

Ciąża biochemiczna – jak ją wykryć?

Jeśli po podejrzeniu ciąży wykonałaś test ciążowy z wynikiem pozytywnym i udałaś się do lekarza, ciąża biochemiczna zostanie prawdopodobnie od razu wykryta. W jaki sposób? Podczas dopochwowego USG lekarz nie będzie widział zarodka. Zleci Ci również badanie krwi w kierunku hormonu beta hCG.

Pozytywny wynik beta hCG i brak obecności zarodka świadczą najczęściej właśnie o ciąży biochemicznej.

Poronienie ciąży biochemicznej – objawy

Jeśli nie zrobiłaś wcześniej testu ciążowego i nie byłaś u lekarza, który wykrył ciążę biochemiczną, poronienie na tak wczesnym etapie możesz pomylić ze spóźnionym krwawieniem miesiączkowym. Jego objawy przypominają okres, trwają do kilku dni i są to obfite krwawienie z dróg rodnych oraz silne bóle podbrzusza.

Przyczyny ciąży biochemicznej

W czasie 6 pierwszych tygodni ciąży aż 50-60% kobiet doświadcza niepowodzeń. Aż 30% przypadków wiąże się z nieprawidłowościami w momencie zagnieżdżania zarodka. Najczęściej są one spowodowane naturalnymi mechanizmami organizmu, który po prostu nie dopuszcza do rozwinięcia się wadliwych zarodków.

Inne przyczyny ciąży biochemicznej to m.in. wady anatomiczne narządów rodnych, nadmierny wysiłek fizyczny, korzystanie z alkoholu i innych używek, przebyte po zapłodnieniu infekcje (np. świnka czy różyczka) czy niedobory żelaza lub innych witamin i minerałów.

Ciąża biochemiczna – co robić później?

Jeśli potwierdziłaś ciążę biochemiczną, po poronieniu najlepiej udaj się do ginekologa. Sprawdzi on, czy macica oczyściła się samoczynnie (najczęściej właśnie tak się dzieje), czy może wymagany jest dodatkowy zabieg (niezwykle rzadko). Po wystąpieniu ciąży biochemicznej warto porozmawiać z lekarzem genetykiem i innymi specjalistami, którzy pomogą ustalić przyczynę poronienia. Jeśli czujesz potrzebę, wybierz się również do psychologa.

Zobacz też: Ciąża po poronieniu – jak się przygotować i kiedy zacząć starać się o ciążę po poronieniu

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy