Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę? Przeskocz do treści

Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?

Podczas przygotowań do rodzicielstwa, czyli prekoncepcji warto pomyśleć o wyborze lekarza prowadzącego ciążę. Jest to bardzo ważne, ponieważ będzie on miał wpływ na zdrowie maleństwa i stan kobiety ciężarnej. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze ginekologa, aby ułatwić przyszłym mamom zadanie!

 1. Ginekolog prywatnie czy na NFZ?
 2. Podpytaj swoich bliskich
 3. Dowiedz się, w jakim szpitalu pracuje dany lekarz
 4. Sprawdź, w czym lekarz się specjalizuje
 5. Umów się na wizytę

 

Ginekolog prywatnie czy na NFZ?

Zanim zaczniesz poszukiwać konkretnego lekarza, powinnaś zdecydować, czy wizyty będą odbywały się prywatnie, czy w ramach NFZ. Oba rozwiązania mają swoje zalety. Wizyty u lekarza w ramach NFZ nie obciążą Cię finansowo, ale to w gabinecie prywatnym szybciej umówisz się na konsultację. Warto więc przeanalizować wszystkie za i przeciw i wybrać bardziej komfortową dla siebie opcję.

Podpytaj swoich bliskich

W kwestii wyboru lekarza prowadzącego ciążę, warto zasięgnąć opinii bliskich Ci kobiet, które zostały już mamami. Na pewno chętnie polecą Ci one ginekologa, który otoczył je w ciąży odpowiednią opieką. Opinii na temat lekarzy warto również poszukać w internecie. Pamiętaj jednak przy tym, że jedna zła opinia na wiele dobrych nie świadczy źle o lekarzu.

Dowiedz się, w jakim szpitalu pracuje dany lekarz

Przy wyborze ginekologa prowadzącego ciążę istotne są także miejsca jego pracy. Najlepiej dla ciężarnej byłoby, gdyby lekarz pracował w szpitalu, w którym odbędzie się poród. Będzie to dla pacjentki bardziej komfortowe.

Sprawdź, w czym lekarz się specjalizuje

Jeśli przewlekle chorujesz lub miałaś problemy z donoszeniem poprzedniej ciąży, to powinnaś wybrać lekarza, który będzie umiał poradzić sobie z taką sytuacją. Informacje na ten temat możesz znaleźć w opiniach o danym lekarzu lub zapytać o to na forum internetowym.

Umów się na wizytę

Jeśli wybrałaś już lekarza, to warto wybrać się do niego na wizytę przed zajściem w ciążę. Dzięki temu będziesz mogła sprawdzić, czy sposób pracy danego ginekologa Ci odpowiada. Podczas wizyty powinnaś zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Czy lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny – powinien w nim zapytać o datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki, dietę czy nałogi
 • Czy lekarz jest sympatyczny, delikatny i kulturalny – jest to bardzo ważne dla Twojego komfortu podczas wizyt i badań
 • Czy lekarz wykonuje wszystkie niezbędne badania – powinien on na wizytach mierzyć tętno, badać narządy rodne i szyjkę macicy oraz ważyć pacjentkę. Regularnie powinno być wykonywane także badanie USG oraz badania krwi i moczu. Lekarz w odpowiednim momencie ciąży powinien zlecić pacjentce także badania prenatalne.
 • Czy lekarz dokładnie odpowiada na wszystkie Twoje pytania – w gabinecie lekarskim możesz zadać lekarzowi dowolne medyczne pytanie. Powinien on na nie wyczerpująco i spokojnie odpowiedzieć.
 • Czy lekarz dokładnie omawia wyniki badań i Twój stan zdrowia
 • Czy lekarz udziela Ci wskazówek dotyczących prekoncepcji, stylu życia w ciąży, porodu oraz połogu
 • Czy lekarz jest dostępny w nagłych wypadkach – lekarz powinien podać pacjentce swój numer telefonu, dzięki któremu będzie mogła się z nim skontaktować w razie problemów.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy