Gdy anemia nawraca mimo prawidłowej suplementacji
Planujesz ciążę, ale masz problemy z anemią? Za nawracającą anemią może się kryć nieleczona celiakia. U prawie połowy pacjentów z tą uwarunkowaną genetycznie chorobą obserwuje się niedokrwistość z powodu niedoborów żelaza [1]. Prawidłowa diagnoza i leczenie celiakii może zwiększyć szanse na doniesienie ciąży i urodzenie dziecka.
Nawracająca anemia a problemy z poczęciem dziecka i ciążą
Anemia – leczenie polega na suplementacji
Anemia – leczenie – co robić, gdy problemy nie mijają
Anemia – przyczyną może być niezdiagnozowana celiakia!
Nawracająca anemia a celiakia – jak uniknąć powikłań ciążowych?
Badanie DNA w pełni wyklucza celiakię
Spis treści
Nawracająca anemia a problemy z poczęciem i ciążą
Anemia, czyli niedokrwistość to choroba, która najczęściej wynika z niedoborów żelaza. Pierwiastek ten stanowi kluczowy element hemoglobiny – białka, które odpowiada za dostarczanie tlenu do komórek ciała oraz narządów. Jest także potrzebny w ciąży – po to, by do tkanek matki i dziecka docierała odpowiednia ilość tlenu.
Nieleczona lub nawracająca anemia jest bardzo niebezpieczna dla ciąży – choroba może wywoływać problemy z poczęciem, zaburzyć rozwój płodu, a nawet doprowadzić do poronienia. Jeśli planujesz ciążę i cierpisz na anemię, warto więc przed staraniami o dziecko poznać jej przyczyny i spróbować ją wyleczyć.
Anemia – leczenie polega na suplementacji
Leczenie anemii polega na przyjmowaniu suplementów i leków, które zawierają żelazo. Aby było ono skuteczne, dieta przyszłej mamy powinna być bogata w takie produkty, jak czerwone mięso, warzywa strączkowe, figi oraz suszone śliwki.
Anemia – leczenie – co zrobić, gdy problemy nie mijają?
Jeśli leczenie anemii jest mało skuteczne i anemia wciąż powraca, należy zidentyfikować jej przyczynę. Bardzo często okazuje się, że za nawracającą anemię odpowiada nieleczona celiakia. Ta wrodzona choroba genetyczna prowadzi do zaniku kosmków jelitowych w układzie pokarmowym, co wywołuje „nieszczelność jelit ”. W efekcie dochodzi do zaburzeń we wchłanianiu przez kobiecy organizm substancji odżywczych, w tym także żelaza.
Anemia – przyczyną może być niezdiagnozowana celiakia!
Celiakia uszkadza kosmki jelitowe, co może powodować problemy z wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia, suplementów oraz leków. Niezdiagnozowana, może wywołać u kobiety anemię i wpływać na problemy związane z poczęciem lub donoszeniem ciąży.
Zdarza się, że anemia oraz problemy z poczęciem dziecka lub donoszeniem ciąży to jedyne objawy celiakii. A ponieważ wiele osób, błędnie, uważa celiakię za chorobę wieku dziecięcego i kojarzy ją jedynie z objawami ze strony układu pokarmowego, choroba ta może się rozwijać długo, niezdiagnozowana.
Nawracająca anemia a celiakia – jak uniknąć powikłań ciążowych?
Jak uporać się z nawracającą anemią i prawidłowo przygotować się do ciąży? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kobieta choruje na celiakię. Diagnostykę celiakii warto rozpocząć od badania genetycznego – można je wykonać szybko i bezboleśnie, na podstawie wymazu z policzka przyszłej mamy.
UWAGA: Ryzyko wystąpienia celiakii jest większe, gdy kobieta choruje na choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto, niedoczynność tarczycy, cukrzyca typu 1 ).
Test genetyczny cechuje łatwa dostępność i prostota wykonania. Ponieważ w całym ciele mamy takie samo DNA, do badania genetycznego nie ma potrzeby pobierania krwi, wystarczy wymaz z policzka (podobnie jak w DKMS). Zestaw pobraniowy można zamówić nawet za granicę i odesłać kurierem do laboratorium w Polsce. Taka próbka jest bardzo trwała, w dodatku niektóre laboratoria posiadają gwarancję na próbkę, co oznacza, że gdyby próbka była „niewystarczająca” do wykonania badania, laboratorium wysyła kolejny zestaw do pobrania, bez żadnych dopłat. Na wynik badania genetycznego nie mają wpływu czynniki zewnętrzne (np. dieta), ani też poziom zaawansowania celiakii, co pozwala lekarzowi uniknąć błędu diagnostycznego.
Badanie DNA w pełni wyklucza celiakię
Jedynie badanie DNA może całkowicie wykluczyć celiakię. Jeśli analiza nie wykaże obecności żadnego z genów odpowiedzialnych za chorobę (HLA:DQ2,2 DQ2,5 lub DQ8), lekarz może jednoznacznie wykluczyć celiakię (wynik ten jest ważny przez całe życie). Natomiast jeśli analiza wykaże choć jeden z wyżej wymienionych genów, należy poszerzyć diagnostykę.
Celiakia to choroba, które nie da się zdiagnozować jednym badaniem, dlatego do potwierdzenia choroby stosuje się minimum dwa badania – np. test DNA i badania z krwi na przeciwciała. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie biopsji jelit, ale najczęściej badania serologiczne i analiza DNA są wystarczające do postawienia diagnozy celiakii i podjęcia leczenia, które pozwoli zwiększyć szanse na donoszenie ciąży.
Zobacz też:
- Suplementacja przed ciążą i zaburzenia wchłaniania składników odżywczych
- Planujesz ciążę? Sprawdź poziom homocysteiny!
Źródła:
[1] Ranjini R. Roy, Matthew R. Thomas, 25-letnia kobieta z niedokrwistością, tłum. Jabłońska-Som A., „Medycyna po Dyplomie” 2011, vol. 20, nr
Autor: Alicja Hudzik| Zdjęcie: Evgeny Atamanenko /123rf.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.