Dlaczego warto dbać o mięśnie dna miednicy? Przeskocz do treści

Dlaczego warto dbać o mięśnie dna miednicy?

Jeśli planujemy w przyszłości macierzyństwo, to warto zatroszczyć się o prekoncepcję. W tym celu powinniśmy zadbać o mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie kegla. Kobietom pomoże to w trakcie ciąży, przy porodzie oraz pozytywnie wpłynie na ich doznania seksualne. Ćwiczenia mięśni dna miednicy są bardzo proste i przynoszą wiele korzyści! Warto więc zacząć o nie dbać, jeśli jeszcze tego nie robimy.

Spis treści:

  1. Za co odpowiadają mięśnie dna miednicy?
  2. Dlaczego dbanie o mięśnie dna miednicy jest tak ważne?
  3. Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży

 

Za co odpowiadają mięśnie dna miednicy?

Mięśnie dna miednicy są połączone z wewnętrznymi częściami kości miednicy. Dzielą się one na dwie części: przeponę miednicy oraz przeponę moczowo-płciową. Ich funkcją jest umożliwienie prawidłowego wydalania kału i moczu, odbywania stosunków płciowych oraz utrzymania ciąży i urodzenia dziecka. Niećwiczone mięśnie dna miednicy mogą ulec znacznemu osłabieniu.

Dlaczego dbanie o mięśnie dna miednicy jest tak ważne?

Dbanie o mięśnie dna miednicy jest szczególnie istotne w trakcie procesu planowania dziecka oraz ciąży. Nie można jednak zapominać o nich także na co dzień, nawet jeśli nie planujemy w przyszłości macierzyństwa. Sprawne mięśnie dna miednicy zdecydowanie spotęgują satysfakcję z życia seksualnego.

Mięśnie dna miednicy w ciąży są dużo bardziej obciążone niż zazwyczaj, ponieważ ciężarna macica stale wzrasta. Niewyćwiczone mogą utrudnić życie ciężarnej, ponieważ w wielu przypadkach powodują wysiłkowe nietrzymanie moczu. Takie incydenty najczęściej pojawiają się podczas kichnięcia, kaszlu oraz śmiechu. Wyćwiczone mięśnie mogą także bardzo pomóc kobiecie w trakcie porodu – dzięki nim będzie ona lepiej kontrolowała swoje ciało poprzez odpowiednie ruchy miednicą oraz oddech. Ich dobra kondycja pomoże także kobiecie szybciej dojść do siebie po ciąży i porodzie.

Osłabione mięśnie dna miednicy mogą nam dostarczyć przykrych dolegliwości. Kobiety w takich sytuacjach często odczuwają ciężkość w dole brzucha oraz wstają w nocy w celu oddania moczu.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy w ciąży

Ćwiczenia mięśni dna miednicy warto wykonywać zarówno podczas ciąży, jak i przed nią. Dbanie o nie jest bardzo proste. Wystarczy przestrzegać kilku najważniejszych zaleceń:

  • Oddawaj mocz, kiedy czujesz taką potrzebę
  • Nie oddawaj moczu na zapas
  • Dobrze nawadniaj organizm – pij przynajmniej 2 litry wody dziennie
  • Podczas oddawania moczu nie wypieraj go, ale pozwól mu swobodnie spłynąć
  • Staraj się unikać zaparć
  • Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów
  • Raz dziennie ćwicz mięśnie dna miednicy – zaciśnij zwieracze, policz do 5, rozluźnij i policz do 10. Ćwiczenie ponów kilka razy. Po porodzie ćwiczenia te warto rozpocząć, gdy krocze przestanie być bolesne.
  • Raz w roku wykonaj badanie mięśni dna miednicy sEMG.

W celu określenia stanu mięśni dna miednicy warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Poinstruuje on także pacjentkę jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Po porodzie warto także skorzystać z rehabilitacji poporodowej, dzięki czemu szybciej dojdziemy do siebie po ciąży i lepiej zniesiemy połóg.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy