Ciąża zimą? Sprawdź o czym warto pamiętać zimą w czasie ciąży ❄❄❄ Przeskocz do treści

Ciąża zimą? Sprawdź o czym warto pamiętać i jak zadbać o siebie

Jesteś w ciąży i masz dość zimy? Przeczytaj kilka prostych wskazówek, dzięki którym ten czas wcale nie będzie uciążliwy! Pamiętając o odpowiednim obuwiu i ubraniu oraz rozgrzewającej diecie, zapewnisz sobie i dziecku bezpieczeństwo w tym szczególnym okresie.

Ciążą zimą? Najważniejsze wygodne ubranie

Najlepiej sprawdzi się ubiór „na cebulkę”, który ułatwi utrzymanie optymalnej temperatury. Będziesz mogła zdjąć czy rozpiąć jedną z warstw np. w sklepie czy autobusie lub gdy po prostu zrobi Ci się za ciepło. Pamiętaj, że przegrzanie może być dla dziecka bardziej niebezpieczne niż zmarznięcie – gdy wyjdziesz na mróz spocona i rozgrzana, bardzo łatwo o infekcję! W zimie nie zapominaj również o czapce (przez głowę „ucieka” najwięcej ciepła), szaliku i rękawiczkach.

Równie ważne są buty – stabilne, ciepłe i wygodne

Nie tylko zapewnią Ci odpowiednie ogrzanie stóp, ale także stabilność. Rosnący brzuszek sprzyja utracie równowagi, a w połączeniu ze śliskimi chodnikami czy śniegiem – zwiększa także ryzyko upadku. Ciąża zimą wymaga więc całkowitej rezygnacji z jakiegokolwiek obuwia na obcasie (np. botków) czy sportowych butów, których podeszwa jest śliska. Co zatem wybrać? Najlepiej sprawdzą się śniegowce lub botki o gumowej podeszwie.

Ciąża zimą – postaw na rozgrzewającą dietę

Potrzebujesz jedzenia, które nie tylko dostarczy Ci potrzebnych składników odżywczych, ale także zapewni rozgrzanie. Wybieraj ciepłe, gęste i treściwe zupy, tłuste ryby, pełnoziarniste makarony, kasze i pieczywo, a także chude mięso. Nie zapominaj o owocach i warzywach – kiszonkach, ziemniakach, jabłkach, bananach i warzywach korzeniowych (np. marchew, seler).

Nie zapominaj o śniadaniu, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. W zimie sprawdzi się śniadanie na ciepło, np. omlety z warzywami, zapiekanki czy owsianka z owocami.

Zobacz też: Dieta w ciąży – czego należy unikać, czego nie jeść w ciąży?

Zmarzłaś? Oto sposoby na bezpieczne rozgrzanie

Jeśli mimo odpowiedniego ubioru zdarzy Ci się zmarznąć, sposoby na rozgrzanie muszą być bezpieczne i skuteczne. Możesz np. zmoczyć stopy w ciepłej (letniej) wodzie, wybrać grube i wełniane skarpety, które poprawiają krążenie i wypić coś ciepłego. Jeśli zimno Ci w domu – nie podkręcaj ogrzewania, a ubierz się cieplej lub sięgnij po koc. Optymalna temperatura powinna bowiem wynosić ok. 21-23 stopnie.

Pamiętaj, że świetnie rozgrzewa również ruch, dlatego możesz wykonać kilka wymachów ramion czy pochodzić po domu. Żeby poprawić krążenie i dotlenić organizm nie zapominaj również o spacerach na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej: Niepokojące objawy w ciąży – na co zwrócić uwagę?


Autor: prekoncepcja.pl

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie:  Jozef Polc/123rf,com

5/5 - (3 głos / głosy)
5/5 - (3 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy