Po porodzie – co czeka Ciebie i dziecko po porodzie? Przeskocz do treści

Po porodzie – co czeka Ciebie i dziecko po porodzie?

Szykujesz się do porodu? Sprawdź, co czeka Ciebie i dziecko. Podpowiadamy, jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie oraz które badania warto wykonać. Warto się zastanowić nad rozszerzeniem badań przesiewowych o badania DNA. Umożliwiają one wykrycie u malucha groźnej choroby, zanim jeszcze ujawnią się jej objawy, dzięki czemu można zadbać kompleksowo o zdrowie malucha.

Spis treści:
Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie?
Jakie badania wykonuje się po porodzie?
Na czym polegają badania przesiewowe noworodków?
Po porodzie rodzice mogą wykonać także badania rozszerzone
Test NOVA – innowacyjny test genetyczny dla dzieci
Test NOVA pozwala uniknąć groźnych powikłań

Jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie?

Pierwsze godziny po porodzie to czas, gdy po kilku wyczerpujących godzinach mama może wreszcie posiedzieć ze swoim maluszkiem. Po przebadaniu dziecka, odcięciu pępowiny i badaniu z wykorzystaniem skali APGAR, trafia ono w ramiona matki. Wiele mam jest tak zaaferowanych małym człowieczkiem, że nawet nie zauważa, kiedy rodzi łożysko!

Jakie badania wykonuje się po porodzie?

W trzeciej godzinie po porodzie maluch zostaje poddany dalszym badaniom – jest mierzony, ważony, pobierana jest także próbka do badań przesiewowych. To podstawowe badania profilaktyczne, które wykonuje się po porodzie, refundowane przez NFZ.

Na czym polegają badania przesiewowe noworodków?

Do badań przesiewowych pobiera się kilka kropel krwi z pięty dziecka. Próbka trafia do analizy laboratoryjnej i jest badana pod kątem najpopularniejszych schorzeń i wad wrodzonych, takich jak np. fenyloketonuria lub mukowiscydoza. Gdy badanie wykryje obecność którejś z chorób, rodzice otrzymują pomoc i wskazówki odnośnie tego, co robić dalej i do kogo się zgłosić.

Po porodzie rodzice mogą wykonać także badania rozszerzone

Ponieważ badania przesiewowe obejmują niewielki zakres chorób, wielu rodziców decyduje się na ich rozszerzenie i wykonanie dodatkowo płatnych badań genetycznych. Czas realizacji badania w prywatnym laboratorium zwykle nie przekracza 20 dni roboczych, dzięki czemu możliwa jest bardzo szybka diagnostyka.

Test NOVA – innowacyjny test genetyczny dla dzieci

Przykładem badania DNA, które jest zalecane po porodzie, jest test NOVA. To badanie, które identyfikuje trzy razy więcej chorób wrodzonych niż standardowe badania przesiewowe. NOVA identyfikuje:

  • 68 chorób metabolicznych,
  • 14 chorób niedoboru odporności,
  • 5 innych wrodzonych chorób (hipertermia złośliwa, mukowiscydoza, zespół Dravet, stwardnienie guzowate, niedosłuch izolowany i głuchota),

Test bada także tolerancję malucha na różne leki, dzięki czemu można się dowiedzieć, które z nich są dla niego bezpieczne. Standardowe badania przesiewowe po porodzie niestety nie obejmują takich analiz.

Test NOVA pozwala uniknąć groźnych powikłań

Choroby genetyczne, szczególnie te metaboliczne, często przebiegają bezobjawowo, przez długi czas pozostając w ukryciu. Ich diagnoza jest bardzo utrudniona. Test NOVA potrafi namierzyć szybko poważne dolegliwości o podłożu genetycznym, dzięki czemu rodzice mogą zyskać szansę na uniknięcie groźnych powikłań. Wystarczy jeden prosty test, by uchronić malucha przed niepełnosprawnością intelektualną, zadbać o jego zdrowie i zapewnić mu normalne funkcjonowanie.

Zobacz też: Choroby wrodzone i ich wczesna diagnostyka


Autor: Alicja Hudzik, prekoncepcja.pl | Artykuł powstał we współpracy z badamydzieci.pl

Zdjęcie: Pavel Ilyukhin/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy