Połóg – co to jest i ile trwa?
Połóg to czas, w którym ciało regeneruje się po porodzie. Trwa on około 6 tygodni. W organizmie świeżo upieczonej mamy zachodzi wtedy wiele zmian, dlatego może ona odczuwać różne dolegliwości np. bóle krocza, zmiany nastrojów czy silne zmęczenie. Połóg może być dla kobiety bardzo trudnym czasem. Warto dowiedzieć się na jego temat jak najwięcej w okresie prekoncepcji, dlatego przedstawiamy kilka przydatnych informacji.
Spis treści:
- Obkurczanie się macicy w trakcie połogu
- Higiena w połogu
- Wietrz krocze i piersi w połogu
- Baby blues
- Proś o pomoc
Obkurczanie się macicy w trakcie połogu
Połóg to czas, w którym macica po porodzie wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. W ostatnich chwilach ciąży waży ona około 1,5 kg, a w trakcie połogu zmniejsza ona swoją wagę do zaledwie 50 g.
W pierwszych dniach po porodzie kobieta może odczuwać silne skurcze macicy. Nasilają się one szczególnie w trakcie karmienia piersią. Jeśli trudno będzie nam znieść ból w tym czasie, to możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Wiele kobiet już w trakcie porodu próbuje wrócić do swojej formy sprzed ciąży. Jest to bardzo niewłaściwe – warto dać macicy czas na powrót do dawnych rozmiarów.
Higiena w połogu
O higienę w czasie połogu należy bardzo dobrze zadbać. Kobiety po porodzie muszą bardzo często odwiedzać toaletę, ponieważ organizm musi pozbyć się dużej ilości płynów ustrojowych. Warto o to zadbać, ponieważ pełny pęcherz może utrudniać macicy obkurczanie się.
Kobietom w okresie połogu dokuczać mogą także zaparcia, ponieważ jelita słabiej pracują w tym okresie. Wypróżniania się nie ułatwiają także szwy po cesarskim cięciu. Wiele kobiet obawia się, że pękną podczas korzystania z toalety. Nie ma tutaj powodu do zmartwień – po cesarskim cięciu kobietom zakładane są bardzo mocne szwy.
Warto również wiedzieć, że kobietom po porodzie dokuczać może obfite pocenie się. Warto więc zawsze mieć przygotowaną koszulkę na zmianę.
W połogu pojawić może także się krwawienie poporodowe. Jest ono wynikiem oczyszczania się macicy, więc nie należy się nim martwić. Przy wystąpieniu krwawienia musimy pamiętać, żeby nie stosować tamponów. Bardziej higieniczną opcją są podpaski.
Wietrz krocze i piersi w połogu
Wietrzenie krocza ma bardzo dobry wpływ na gojenie się rany po porodzie. Warto także wietrzyć piersi. Dzięki temu będą one mniej bolesne. W tym wypadku pomocne może być także skorzystanie z usługi konsultantki laktacyjnej, która pokaże jak właściwie przystawiać dziecko do piersi.
Baby blues
W przeciągu kilku dni po porodzie może pojawić się baby blues, czyli zmienność nastroju oraz strach o to, jak poradzimy sobie w roli mamy. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi.
Baby blues powinien minąć po około 2 tygodniach. Jeśli sytuacja się nie poprawia, a Twój stan się pogarsza, to warto zwrócić się po profesjonalną pomoc. Może oznaczać to depresję poporodową.
Proś o pomoc
Kobieta po porodzie może czuć się przytłoczona nowymi obowiązkami. Warto więc prosić swoich bliskich o pomoc i wsparcie. Pamiętaj, że podczas połogu Twój organizm także musi się zregenerować. Przy dbaniu o dziecko nie zapominaj więc o dbaniu o siebie. Twoi bliscy na pewno chętnie pomogą Ci przy obowiązkach.