PCOS leczenie – jak leczyć zespół policystycznych jajników?
PCOS (zespół policystycznych jajników) dotyczy nawet 10% kobiet [1] i wiąże się m.in. nieregularnym cyklem miesiączkowym, nadmiernym owłosieniem czy przybieraniem na wadze. To schorzenie często zaburza też płodność i znacznie pogarsza jakość życia. Jak leczyć zespół policystycznych jajników? Po postawieniu rozpoznania lekarze bardzo często przepisują dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną. Czy to jednak bezpieczny lek dla wszystkich?
PCOS leczenie – antykoncepcja hormonalna
Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna bardzo często zalecana jest kobietom z PCOS – pomaga bowiem w uregulowaniu cyklu miesiączkowego i u wielu pacjentek przynosi znaczną poprawę samopoczucia.
Warto jednak wiedzieć, że stosowanie tego rodzaju preparatów posiada pewne wady. Przede wszystkim aż 3-6 razy zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy [2] oraz jej powikłań (m.in. zatoru płucnego).
Istnieją również czynniki, które w połączeniu z dwuskładnikową antykoncepcją hormonalną podwyższają ryzyko zakrzepicy jeszcze bardziej…
Ciekawy artykuł: Zespół policystycznych jajników – objawy, diagnostyka i leczenie
Antykoncepcja hormonalna przy PCOS – nie zawsze będzie bezpieczna
Niektóre kobiety nie powinny stosować dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Mówią o tym Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej [3]:
„Użycie tabletek, plastrów oraz aplikatorów dopochwowych jest przeciwwskazane w ciąży, u kobiet z rakiem piersi, u kobiet z otosklerozą (preparaty zawierające estrogeny), przebytą lub czynną zakrzepicą, cukrzycą ze zmianami naczyniowymi, nieustabilizowanym lub leczonym, ale wysokim nadciśnieniem, powyżej 35 roku życia, u kobiet palących powyżej 15 papierosów/dobę, u kobiet z trombofilią i długotrwale unieruchomionych oraz w innych, rzadkich sytuacjach klinicznych”.
Szczególnie podstępna jest trombofilia wrodzona – zapisana w genach skłonność do nadkrzepliwości krwi. Nie daje ona widocznych objawów, dlatego wiele osób dowiaduje się o swoich zaburzeniach dopiero po wystąpieniu powikłań.
Jak leczyć zespół policystycznych jajników, jeśli nie powinnaś stosować antykoncepcji dwuskładnikowej?
Aby mieć pewność, czy w Twoich genach została zapisana trombofilia wrodzona, warto rozważyć wykonanie badania genetycznego przed rozpoczęciem leczenia PCOS. Sposób leczenia za każdym razem powinnaś ustalić z lekarzem. Na podstawie dokładnego wywiadu i wyników badań specjalista dobierze leki, które będą dla Ciebie bezpieczne. Może zaproponować np. leczenie z wykorzystaniem naturalnych substancji (inozytolu, kwasu foliowego, witaminy D3).
To może Cię zainteresować: Jakie tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna jednoskładnikowa i dwuskładnikowa
Źródła:
[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące stosowania preparatów zawierających myo-inozytol przez pacjentki z zespołem policystycznych jajników (PCOS), „Ginekologia Polska”2014, 2, 85.
[2] M. Frołow, Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica żylna, zakrzepica.mp.pl.
[3] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej, „Ginekologia Polska” 2014, 85.
autor: Agnieszka | zdjęcie: filmfoto/pl.123rf.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.