Zgaga, bezsenność i mdłości w ciąży - jak sobie radzić? Przeskocz do treści

Jak radzić sobie z objawami ciąży?

Przyszłe mamy muszą borykać się z różnorodnymi objawami ciąży. Niestety niektóre z nich są bardzo nieprzyjemne. Pojawić mogą się m.in. mdłości, problemy ze snem i zgaga. U niektórych ciężarnych będą one bardziej, a u innych mniej nasilone. Zawsze jednak są uciążliwe. Dowiedz się, jak możesz radzić sobie z objawami ciąży!

Spis treści:

  1. Sposoby na nudności i mdłości w ciąży
  2. Jak radzić sobie ze zgagą?
  3. Co na bezsenność w ciąży?

Sposoby na nudności i mdłości w ciąży

Nudności i wymioty to najbardziej uporczywa dolegliwość ciążowa. Pojawiają się one u większości kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze. Na późniejszych etapach ciąży występują rzadziej, ale niektóre ciężarne muszą borykać się z nimi przez całe dziewięć miesięcy. Pojawiają się one na skutek wzrostu stężenia hormonu ciążowego betaHCG (gonadotropiny kosmówkowej). Jego poziom największy jest w nocy i rano, dlatego najwięcej kobiet skarży się na poranne mdłości.

Z nudnościami i mdłościami pomóc mogą Ci się uporać przekąski. Zjedzenie czegoś niewielkiego jeszcze przed wstaniem rano z łóżka może zapobiec złemu samopoczuciu. Może to być np. herbatnik. Pomocna może być także zmiana nawyków żywieniowych. Jedzenie częściej mniejszych posiłków i picie naparów z dodatkiem imbiru ułatwi Twojemu organizmowi trawienie.

Jak radzić sobie ze zgagą?

W ciąży Twoja macica cały czas się rozszerza. Zaczyna naciskać więc na narządy wewnętrzne, a w tym na Twój żołądek. W konsekwencji trawiony pokarm może dostawać się do przełyku, co skutkuje zgagą.
Z palącą zgagą możemy spróbować uporać się samodzielnie jedynie domowymi sposobami. Na własną rękę nie wolno ciężarnym zażywać własnych leków, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku. W walce ze zgagą pomoże nam częstsze jedzenie mniejszych porcji posiłków oraz unikanie ostrych potraw.

Co na bezsenność w ciąży?

Problemy ze snem również są częstą dolegliwością w ciąży. Pojawiają się one zwykle w drugim trymestrze, kiedy ciążowy brzuszek jest już dość spory. Może on przeszkadzać w wygodnym ułożeniu się do snu. Zaśniecie może utrudniać także nasz ruchliwy maluszek.
Prawidłowa higiena snu może pomóc nam uniknąć ciążowej bezsenności. Przede wszystkim zadbajmy o stałe godziny snu. Chodźmy spać i wstawajmy o względnie stałej porze. Przed położeniem się do łóżka wywietrz pomieszczenie, odłóż telefon i załóż wygodną piżamę. Dzięki temu będzie Ci się spało dużo lepiej.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy