Ciąża po 35 roku życia - jak zadbać o zdrowie, jakie badania zrobić? Przeskocz do treści

Ciąża po 35 życia – jak zadbać o zdrowie i jakie badania prenatalne zrobić?

Coraz więcej Mam decyduje się na ciążę po 35 roku życia. Lekarze uważają jednak, że im wcześniej zajdzie się w ciążę, tym lepiej dla zdrowia malucha. Ciąża po 35 roku życia może być bezpieczna, warto w tym celu zadbać o jej prawidłowy przebieg i zrobić badania prenatalne. Aktualnie dostępne są nowoczesne nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości, które pozwalają dokładnie sprawdzić zdrowie dziecka i zadbać jednocześnie o jego bezpieczeństwo. 

Spis treści:
Ciąża po 35 roku życia – dlaczego kobiety się na nią decydują?
Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?
Badania prenatalne po 35 roku życia
Nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości

Ciąża po 35 roku życia – dlaczego kobiety decydują się na nią?

Coraz więcej Polek podąża za swoimi marzeniami i nie chce zakładać wcześnie rodziny, tylko się rozwijać. Dobre studia, praca, awanse, a także brak odpowiedniego partnera, który nadawałby się na ojca, powodują, że decyduję się one na ciążę po 35 roku życia. Późna ciąża wiąże się z wieloma zaletami – rodzice są lepiej przygotowani na dziecko, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo i mogą mu zapewnić odpowiednie warunki do życia. Czy to jednak aby na pewno jest bezpieczne?

Czy ciąża po 35 roku życia jest bezpieczna?

Lekarze zaznaczają, że płodność kobiety maleje z wiekiem i z punktu widzenia biologii najkorzystniej jest urodzić dziecko wcześniej, gdy komórki jajowe są jeszcze młode. Ciąża po 35 roku życia wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia mutacji i wad genetycznych, takich jak np. zespół Downa.

Szansa na urodzenie dziecka z trisomią 21. wynosi dla 20 – latki 1 na około 1500 – 1600 urodzeń, w przypadku kobiety w wieku lat 35 wzrasta do 1 na 356 urodzeń, natomiast dla 40 – latki jest jeszcze większe i wynosi 1:107.

Badania prenatalne po 35 roku życia

Wiek powyżej 35 lat jest jednym ze wskazań do wykonania badań prenatalnych. Oceniają one, czy dziecko rozwija się prawidłowo i pozwalają ustalić ryzyko pojawienia się wad i groźnych chorób u jej przyszłego dziecka. Do takich badań należą między innymi:

  • test PAPP-A,
  • test potrójny,
  • USG genetyczne,
  • badania wolnego płodowego DNA.

To badania nieinwazyjne, po których (jeśli dadzą one nieprawidłowy wynik), wykonuje się badania diagnostyczne (inwazyjne), takie jak np. amniopunkcja, w celu potwierdzenia diagnozy. Umożliwiają one wykryć ponad 200 wad, w tym między innymi zespół Downa, czy takie choroby jak mukowiscydoza.

Badania prenatalne w większości przypadków przynoszą spokój. Nie wykrywają nieprawidłowości i rodzice zyskują informację, że dziecko rozwija się prawidłowo. To jeden z powodów, dla których warto je robić nie tylko po 35 roku życia. Z drugiej strony szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala na przygotowanie się do narodzin i zaplanowanie opieki oraz leczenia.

Czytaj więcej o badaniach prenatalnych na stronie: badaniaprenatalne.pl

Nieinwazyjne badania prenatalne o wysokiej czułości

Wspomniane badania wolnego płodowego DNA są stosowane w nieinwazyjnych badaniach prenatalnych o wysokiej czułości (tzw. NIPT). Jedyny test NIPT z ubezpieczeniem wyniku – test NIFTY pro pozwala sprawdzić zdrowie dziecka pod kątem aż 94 chorób z czułością ponad 99% (porównywalną do amniopunkcji). Test NIFTY pro jest wykonywany z próbki krwi ciężarnej dlatego jest zupełnie bezpieczny dla dziecka i obejmuje ubezpieczenie wyniku. Czytaj więcej: Test NIFTY pro


Autor: Alicja Hudzik, prekoncepcja.pl | Zdjęcie: Wavebreak Media Ltd /123rf.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy