4 tydzień ciąży - objawy i zmiany w organizmie Przeskocz do treści

4 tydzień ciąży – dolegliwości przyszłej mamy i zmiany w organizmie

4 tydzień to końcówka pierwszego tygodnia ciąży. Większość przyszłych mam właśnie wtedy dowiaduje się, że spodziewa się dziecka. Jest to także moment pojawienia się pierwszych wyraźnych objawów ciążowych. Zobacz, jakich dolegliwości spodziewać się możesz w 4 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży
  2. 4 tydzień ciąży – dolegliwości
  3. Jak dbać o siebie w czwartym tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 4 tygodniu ciąży

W 4 tygodniu ciąży Twój organizm zaczyna uwalniać hormon betaHCG (gonadotropinę kosmówkową). Jest to tzw. hormon ciążowy. Jego stężenie na początku rośnie bardzo szybko. Wykryć można je w domowym teście ciążowym oraz badaniu krwi.

W czwartym tygodniu ciąży powstają trzy listki zarodkowe, które są zaczątkiem wszystkich narządów wewnętrznych dziecka. W tym czasie powstaje:

• Endoderma, z której wykształtuje się wątroba, trzustka, układ pokarmowy i oddechowy
• Mezoderma będąca zaczątkiem skóry, kości, mięśni, serca, układu sercowo-naczyniowego oraz moczowo-płciowego
• Ektoderma, która jest bazą dla układu nerwowego, oczu, uszu, naskórka, włosów i paznokci

4 tydzień ciąży – dolegliwości

W czwartym tygodniu ciąży najczęściej pojawiają się pierwsze charakterystyczne objawy ciąży. Wszystko dzięki wydzielającemu się hormonowi beta HCG. Przyszłe mamy w tym czasie skarżyć mogą się na:

• Tkliwość piersi – w czwartym tygodniu mogą one być bolesne. Wiele kobiet bierze to jednak za objaw zbliżającej się miesiączki.
• Nadmierne zmęczenie i senność – na początku ciąży większość przyszłych mam jest pozbawiona energii. Jest to wynik działania hormonów ciążowych. Na początku ciąży pozwól więc sobie na odpoczynek.
• Mdłości i nudności – jest to dolegliwość najbardziej typowa dla ciężarnych. Najczęściej mdłości pojawiają się z samego rana, ponieważ stężenie hormonu beta HCG jest wtedy najwyższe.
• Brak miesiączki – to właśnie po tym objawie większość kobiet zaczyna podejrzewać, że spodziewa się dziecka. Zamiast miesiączki pojawić może się niewielkie plamienie wywołane przez zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Jak dbać o siebie w czwartym tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży pora właściwie zadbać o swój styl życia. Przede wszystkim musimy wyeliminować wszystkie używki. Zadbaj także o swoją dietę i aktywność fizyczną. Pamiętaj o odpoczynku. W tym czasie masz prawo czuć się zmęczona, dlatego pozwalaj sobie na relaks. Dzięki temu w ciąży będziesz czuła się dużo lepiej i stworzysz maluszkowi lepsze warunki do rozwoju.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy