SANCO a NIFTY – porównanie testu NIFTY z SANCO Przeskocz do treści

SANCO a NIFTY – porównanie testu NIFTY z SANCO

Zastanawiasz się, czy wykonać test SANCO? A może test NIFTY będzie lepszy? Który wybrać? Oba testy należą do tzw. badań z grupy NIPT – nieinwazyjnych testów prenatalnych opartych na analizie DNA płodowego. Są bezpieczne, czułe i mają szeroki zakres analizowanych chorób. Czym różnią się? Na co zwrócić uwagę wybierając badanie NIPT?

Spis treści:

 1. SANCO a NIFTY – czym się różnią badania?
 2. Test SANCO a NIFTY. Jak wybrać dobrze test NIPT?
 3. Porównanie NIFTY z SANCO – cena badania i zakres badanych chorób
 4. SANCO a NIFTY pro – na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając badanie?

SANCO a NIFTY – czym się różnią?

SANCO i NIFTY to nieinwazyjne badania prenatalne wykonywane z krwi matki. Opierają się one na analizie wolnego DNA płodowego. Wykonuje się je w celu określenia ryzyka wystąpienia różnych genetycznych nieprawidłowości dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Są bezpieczne i nieinwazyjne.

Szczegółowe porównanie testu SANCO i NIFTY pro (najszerszej wersji NIFTY z ubezpieczeniem) jest dostępne w serwisie badnaiaprenatalne.pl: https://badaniaprenatalne.pl/test-nipt-porownanie/test-prenatalny-nifty-czy-sanco-ktory-wybrac-porownanie/.

Test SANCO a NIFTY. Jak wybrać dobrze test NIPT?

Na genetyczne badania prenatalne decydują się często rodzice, którzy otrzymali nieprawidłowe wyniki podstawowych badan prenatalnych przesiewowych. Mają one bowiem większą czułość. Na rynku jest jednak dostępnych wiele różnych testów NIPT, w tym Sanco i NIFTY pro, które można wykonać w ciąży. Jak wybrać dobrze? Warto wiedzieć, czym różnią się badania.

Testy NIPT różnią się m.in.:

 • możliwości ubezpieczenia wyniku – NIFTY pro to jedyny prenatalny nieinwazyjny test objęty pełnym ubezpieczeniem, przysługuje ono w sytuacji, gdy badanie da fałszywie negatywny wynik, opiewa także na przypadki, gdy wynik będzie pozytywny (wtedy rodzice mogą liczyć na refundację dalszej diagnostyki);
 • dodatkowych udogodnień dla pacjenta – oferty laboratoriów genetycznych różnią się, m.in. pod względem możliwości pobrania próbki w domu w cenie badania czy też konsultacji nieprawidłowego wyniku testu z lekarzem genetykiem.
 • zakresem badanych chorób, możliwością wykonania w ciąży bliźniaczej, miejscem wykonywania analiz genetycznych, czasem oczekiwania na wynik czy metodą badania.

Polecamy artykuł na badaniaprenatalne.pl: Jak wybrać test NIPT?

Porównanie NIFTY z SANCO – cena badania i zakres badanych chorób

Ile kosztują prenatalne nieinwazyjne testy genetyczne? Tutaj nie ma dużych różnic. Około 2400 – 2600 złotych – tyle zapłacimy za test SANCO. A NIFTY? Najnowsze badanie NIFTY pro będzie nas kosztować około 2300 – 2400 złotych.  Porównując ceny NIPT warto też zwrócić uwagę np. na możliwość płatności w ratach czy płatności odroczone.

Porównanie testu NIFTY z SANCO i innych testów NIPT pod kątem ceny warto opierać też o zakres badanych chorób. Dostępne w Polsce badania NIPT mogą bowiem bardzo różnić się pod tym względem. W szczególności różnice dotyczą wykrywania mikrodelecji i mikroduplikacji. Niektóre z testów NIPT potrafią wykryć kilkadziesiąt różnych rodzajów nieprawidłowości, inne zorientowane są tylko na najczęściej występujące.

SANCO a NIFTY. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

Na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór pomiędzy SANCO a NIFTY i innych testów NIPT? Ważne kryteria to:

 • dostępność placówki, w której wykonywany jest test;
 • możliwość rozłożenia płatności za badanie DNA na wygodne raty;
 • możliwość skorzystania z bezpłatnych porad dotyczących danego badania DNA;
 • wiarygodność firmy, która wykonuje test DNA;
 • walidacja – warto wybierać badania, które mają najszerszą walidację w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków.

Zobacz też w serwisie badanienifty.pl: Gdzie wykonać test NIFTY pro?:


Publikacja: 10 listopada 2020 r. | Zdjęcie: pixabay.com

Oceń ten post
Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy