Przeskocz do treści

Ciąża w wieku 40 lat – plusy i minusy

Ciąża w wieku 40 lat ma zarówno zalety, jak i wady. Trudniej w nią zajść i jest obarczona większym ryzykiem nieprawidłowości, jednak wiele kobiet w tym wieku podejmuje decyzję bardziej świadomie i może zapewnić dziecku lepszą sytuację materialną. Poznaj plusy i minusy ciąży w tym momencie życia.

Plus 1: Gotowość do zostania mamą

Czterdziestolatki często są dobrze przygotowane do nowej roli emocjonalnie i psychicznie, są też bardziej świadome wielu kwestii. Dojrzałe macierzyństwo bywa więc po prostu mądrzejsze i lepiej ukierunkowane.

Minus 1: Ciąża w wieku 40 lat to większe ryzyko…

poronienia i wad u dziecka. Przykładowo, ryzyko wystąpienia zespołu Downa wynosi u czterdziestolatki aż 1:100. Na szczęście istnieją badania prenatalne, dzięki którym jeszcze w ciąży możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Zobacz też: Jak najlepiej zaplanować dziecko? 4 ważne rady

Plus 2: Lepsze warunki dla dziecka po 40 roku życia

Czterdziestolatki mają najczęściej ustabilizowaną sytuację materialną, zaufanych partnerów i są spełnione zawodowo. To pozwala im zapewnić dziecku po prostu lepsze warunki bytowe. Dzięki większemu doświadczeniu życiowemu mogą podejmować też lepsze decyzje dotyczące wychowania swojej pociechy.

Minus 2: Wraz z wiekiem spada płodność

Jeśli myślisz, że ciąża w wieku 40 lat to dla Ciebie najlepsza opcja, musisz o tym pamiętać. Trudniej będzie Ci zajść w ciążę, być może konieczne będzie zapłodnienie metodą in vitro. Dlaczego? Płodność kobiety spada już wraz z wiekiem, u czterdziestolatki aż 80% komórek jajowych to komórki nieprawidłowe. Jaki jest zatem najlepszy wiek na zostanie mamą? Według lekarzy to ok. 25 lat.

Plus 3: Ciąża po 40 roku życia a większa świadomość własnego zdrowia

Lekarze zauważają, że ciąża w wieku 40 lat wiąże się z większą świadomością zagrożeń i konieczności wykonywania odpowiednich badań oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Przyszłe mamy w tym wieku bardziej się oszczędzają i starają się o siebie dbać.

Minus 3: Gorsza wydolność organizmu

Co oznacza trudniejsze przejście przez ciążę i poród, większe ryzyko wystąpienia chorób towarzyszących (np. nadciśnienie, cukrzyca), a później – mniej siły do zabawy z dzieckiem. Oczywiście jest to sprawa zupełnie indywidualna, zależna od kondycji i stylu życia.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy