Przeskocz do treści

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży?

Wyczucie pierwszych ruchów dziecka w ciąży to naprawdę wspaniała chwila. Dzięki niej obecność naszego maluszka staje się dla nas dużo bardziej realna. Nic więc dziwnego, że każda przyszła mama z niecierpliwością czeka na ten moment. Kiedy on nastąpi? Zobacz, kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka w ciąży!

Spis treści:

  1. Pierwsze ruchy dziecka – kiedy czuć?
  2. Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?
  3. Pierwsze ruchy dziecka a komplikacje ciążowe

Pierwsze ruchy dziecka – kiedy czuć?

Pierwsze ruchy dziecka ciężarna powinna odczuć między 16 a 21 tygodniem ciąży. To kiedy dokładnie się to stanie, jest zależne od kilku indywidualnych czynników. Największe znaczenie tutaj ma ilość tkanki tłuszczowej przyszłej mamy. Wpływ na to ma także umiejscowienie dziecka w jamie macicy oraz ilość wód płodowych. Istotne jest także “ciążowe doświadczenie” kobiety. Pierworódki zwykle rozpoznają pierwsze ruchy dziecka nieco później, ponieważ nie wiedzą dokładnie czego się spodziewać.

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Przyszłe mamy z reguły spodziewają się w ciąży intensywnych kopniaków. Pierwsze ruchy dziecka nie są jednak tak intensywne. Są to łagodne ruchy, które przyszła mama bardziej odczuwa jako perystaltykę jelit czy bulgotanie w żołądku. Niektóre ciężarne porównują je do łaskotania. Mogą być więc łatwo pomylone z dolegliwościami żołądkowymi.

Jak rozpoznać, że to nie dolegliwość żołądkowa, a ruchy naszego maluszka? Zwróć uwagę na miejsce, w którym odczuwasz pewną aktywność. Jeśli będziesz odczuwać ją mniej więcej na wysokości pępka, to najprawdopodobniej Twój maluszek staje się aktywny. Jego pierwsze ruchy możesz odczuwać także w okolicy podbrzusza.

Pierwsze ruchy dziecka a komplikacje ciążowe

Dzięki aktywności możemy dowiedzieć się, czy z naszym maluszkiem wszystko jest w porządku. Kiedy więc powinnyśmy się niepokoić? Przede wszystkim, jeśli do 21 tygodnia ciąży nie odczujemy żadnych ruchów dziecka. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skonsultować się z naszym lekarzem.

Dzieci w łonie matki są różne. Mogą więc być mniej lub bardziej ruchliwe. Nie musimy się więc niepokoić, że nasze dziecko jest za mało czy za bardzo aktywne. Powodem do obaw może być jednak nagłe zmniejszenie lub zwiększenie aktywności maluszka. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy z dzieckiem na pewno wszystko jest w porządku.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy