Badania prenatalne krok po kroku - jak się odbywają? Przeskocz do treści

Badania prenatalne – jak się odbywają? Kiedy wykonać?

Każda kobieta w ciąży wykonać powinna badania prenatalne. Dzięki nim możemy już w ciąży dowiedzieć się, czy nasze dziecko na pewno jest zdrowe. Chociaż badania prenatalne są wspaniałymi narzędziami diagnostycznymi, to wiele przyszłych mam się ich obawia. Podpowiemy dziś więc, jak badania prenatalne się odbywają, aby nieco zmniejszyć stres!

Spis treści:

  1. Nieinwazyjne badania prenatalne – jak się odbywają?
  2. Inwazyjne badania prenatalne – jak się odbywają?

Nieinwazyjne badania prenatalne – jak się odbywają?

W ciąży dostępne są następujące nieinwazyjne badania prenatalne:
USG Genetyczne – powinno ono zostać wykonane przez każdą ciężarną co najmniej trzy razy. Jest to badanie obrazowe polegające na ocenie budowy anatomicznej, ruchów oraz funkcjonowania narządów wewnętrznych płodu. W badaniu USG wykryte mogą zostać cechy wskazujące na wady cewy nerwowej, wady serca, a nawet zespół Downa.
• Test PAPP-A – jest to przesiewowe badanie prenatalne wykonywane na próbce krwi ciężarnej. Wykonuje się je między 10 a 14 tygodniem ciąży. Test PAPP-A może wykryć trzy najczęstsze wady chromosomalne: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
Testy NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA). Znajduje się ono we krwi przyszłej mamy, dlatego jej próbka wystarczy do wykonania analizy. Test typu NIPT wykonać można już po 10 tygodniu ciąży. Możemy wykonać go w różnych wersjach. Najszersza z nich jest w stanie wykryć aż 94 choroby genetyczne u dziecka. Na życzenie rodziców w badaniu określona może zostać również płeć dziecka.

Inwazyjne badania prenatalne – jak się odbywają?

Nieinwazyjne badania prenatalne wykrywają jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej choroby. Pewna diagnoza stawiana jest dopiero po wykonaniu badania rozstrzygającego, czyli inwazyjnego. Po wykonaniu takiej analizy nie będzie już żadnych wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka.

W przypadku konieczności wykonania badania inwazyjnego lekarze najczęściej zalecają amniopunkcję. Jest to badanie wykonywane na próbce płynu owodniowego, który jest pobierany poprzez nakłucie brzucha pacjentki. Cała procedura jest bezpieczna dla przyszłej mamy i jej dziecka. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań wynosi zaledwie 1%.

Do grupy inwazyjnych badań prenatalnych zalicza się także biopsję kosmówki i kordocentezę. Są one jednak wykonywane dużo rzadziej, ponieważ są bardziej ryzykowne niż amniopunkcja.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy