Test obciążenia glukozą w ciąży - na czym polega? Jak się przygotować? Przeskocz do treści

Na czym polega test obciążenia glukozą w ciąży?

Test obciążenia glukozą w ciąży (test OGTT) wykonuje się w celu zdiagnozowania cukrzycy ciążowej. Jest to choroba zagrażająca zdrowiu dziecka. Test OGTT w ciąży powinna więc wykonać każda przyszła mama. Kiedy wykonać test obciążenia glukozą w ciąży? Jak się do niego odpowiednio przygotować? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Czym jest OGTT w ciąży?
2. Kiedy wykonać test ogtt w ciąży?
3. Test obciążenia glukozą w ciąży – normy
4. Test OGTT w ciąży – jak przygotować się do badania?

Czym jest OGTT w ciąży?

OGTT (oral glucose tolerance test) to test obciążenia glukozą w ciąży. Nazywany jest on także krzywą cukrową. Test OGTT to obowiązkowe badanie w ciąży. Sprawdza ono, czy kobieta ciężarna nie cierpi na cukrzycę ciążową. Wiele przyszłych mam obawia się tego badania. Nie jest ono jednak takie straszne.

Test obciążenia glukozą w ciąży przeprowadza się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest pobranie krwi ciężarnej na czczo. Następnie pacjentka w ciągu 5 minut musi wypić roztwór zawierający 75 g cukru. U niektórych kobiet może on wywołać mdłości i wymioty. Ostatnim etapem jest pobranie krwi pacjentki po 60 i 120 minutach od wypicia roztworu. Całe badanie trwa około dwie godziny. Pacjentka powinna spędzić je w przychodni. W tym czasie nie wolno jeść, pić i palić papierosów.

Kiedy wykonać test ogtt w ciąży?

Test OGTT powinna wykonać każda ciężarna w 6 miesiącu ciąży, czyli między 24 i 28 tygodniem. Niektóre przyszłe mamy muszą jednak wykonać test obciążenia glukozą wcześniej. Zaleca się to w przypadku:

● Nieprawidłowych wyników badania stężenia glukozy na czczo
● Zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej. Występuje ono głównie u kobiet w wieku powyżej 35 lat, zmagających się z otyłością i nadciśnieniem tętniczym.

Test obciążenia glukozą w ciąży – normy

Prawidłowy poziom glikemii we krwi pacjentki powinien wynosić:

● Na czczo poziom glikemii powinien być mniejszy niż 92 mg/dl
● Po 60 minutach od wypicia roztworu poziom glikemii powinien wynosić mniej niż 180 mg/dl
● Po 120 minutach od wypicia roztworu poziom glikemii powinien wynosić mniej niż 153 mg/dl

Jeśli poziom glikemii będzie wyższy, to diagnozowana jest cukrzyca. Jej wczesne wykrycie umożliwia wprowadzenie leczenia, które pozwoli uniknąć powikłań.

Test OGTT w ciąży – jak przygotować się do badania?

Do testu obciążenia glukozą w ciąży należy się odpowiednio przygotować, aby jego wynik był wiarygodny. Ciężarna musi więc przestrzegać kilku zasad:

● Do badania należy być na czczo. Ostatni posiłek należy zjeść 8 godzin wcześniej.
● Sprawdź, czy w przychodni zapewniony jest roztwór glukozy. Jeśli nie, to kup go wcześniej w aptece. Możemy zakupić glukozę smakową np. cytrynową lub pomarańczową. Jej smak jest mniej mdły, przez co wypicie roztworu jest łatwiejsze.
● W trakcie badania nie pij, nie jedz i nie pal papierosów.
● Zadbaj o odpowiednią ilość węglowodanów w diecie przed badaniem.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy