Przeskocz do treści

NIFTY a NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY twins – czym różnią się te badania?

Test NIFTY (z języka angielskiego Non-invasive Fetal Trisomy Test) to pierwszy nieinwazyjny test prenatalny NIPT dostępny dla pacjentek w Polsce. Na całym świecie wykonano już ponad 6 000 000 testów NIFTY. Czym różnią się badania NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic oraz NIFTY twins? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. NIFTY a NIFTY pro
  2. Test NIFTY pro a NIFTY plus, NIFTY basic i NIFTY twins
  3. Test NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus – na co zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

NIFTY a NIFTY pro

Badanie NIFTY to pierwszy nieinwazyjny test prenatalny dostępny dla pacjentek w Polsce. Do dnia dzisiejszego na całym świecie wykonano ponad 6 000 000 testów NIFTY, test wyróżnia także najszersza walidacja w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest rozszerzona wersja testu NIFTY – test NIFTY pro.

Zastanawia Cię, czym różni się nowy test NIFTY pro od innych testów NIFTY?

  • NIFTY pro posiada pełne ubezpieczenie wyniku (żaden inny test NIFTY nie posiada takiego ubezpieczenia, które obejmuje również wynik fałszywie negatywny).
  • NIFTY pro ma także najszerszy zakres badanych chorób – obejmuje aż 94 różne schorzenia genetyczne, nie tylko trisomie, ale też 84 zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. Badanie pozwala oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości takich jak np. zespół DiGeorge’a czy też zespoły Angelmana/Pradera-Williego. Tak szerokiego panelu identyfikowanych chorób genetycznych nie ma żaden konkurencyjny test.
  • Test NIFTY był wcześniej wykonywany w Polsce, natomiast nowa wersja rozszerzona, czyli NIFTY pro jest wykonywana w laboratorium BGI w Hongkongu. Wynika to z tego, że ta placówka opracowała metodologię badania i dzięki temu też pacjentki mogą skorzystać z ubezpieczenia oraz wykonać badanie o tak szerokim zakresie badanych chorób.

Test NIFTY pro a NIFTY plus, NIFTY basic i NIFTY twins

Testy NIFTY jest dostępny w różnych wersjach. Powyżej wyjaśniliśmy, czym różnią się test NIFTY a NIFTY pro. Laboratoria genetyczne oferują jeszcze NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY standard i NIFTY twins.

NIFTY basic wyróżnia najmniejszy zakres identyfikowanych chorób (jedynie trzy najpopularniejsze trisomie), NIFTY plus to rozszerzona wersja NIFTY basic, natomiast NIFTY twins wykonuje się w ciąży mnogiej (bliźniaczej).

Badania te różnią się głównie ubezpieczeniem (jedynie NIFTY pro ma pełne ubezpieczenie wyniku), zakresem badanych chorób oraz miejscem wykonywania analiz.

Badania różnią się też miejsce wykonywania analiz. Test NIFTY pro jest wykonywany w BGI w Hongkongu, co wiąże się z korzyściami dla pacjentki w postaci wspomnianego wcześniej ubezpieczenia i zakresu badanych chorób.

Test NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus – na co zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

Jeśli nie wiesz, które badanie prenatalne wybrać, NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic czy NIFTY twins, warto porównać zakresy badanych chorób.

Ważnym kryterium wyboru jest także ubezpieczenie wyniku. Spośród wymienionych badań, NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY standard i NIFTY twins, jedynie NIFTY pro jest dostępny z pełnym ubezpieczeniem wyniku. Na odszkodowanie można liczyć w przypadku wykrycia u dziecka wady (wtedy rodzice mogą liczyć na zwrot za wykonane badania diagnostyczne) oraz gdy test da wynik fałszywie negatywny.

Zobacz więcej:


Publikacja: 25 lutego 2021 r. | Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Nasi partnerzy