NIFTY a NIFTY pro, NIFTY plus, basic, twins –czym różnią się? Przeskocz do treści

NIFTY a NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY twins – czym różnią się te badania?

Test NIFTY (z języka angielskiego Non-invasive Fetal Trisomy Test) to pierwszy nieinwazyjny test prenatalny NIPT dostępny dla pacjentek w Polsce. Na całym świecie wykonano już ponad 9 000 000 testów NIFTY. Czym różnią się badania NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic oraz NIFTY twins? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. NIFTY a NIFTY pro
  2. Test NIFTY pro a NIFTY plus, NIFTY basic i NIFTY twins
  3. Test NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus – na co zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

NIFTY a NIFTY pro

Badanie NIFTY to pierwszy nieinwazyjny test prenatalny dostępny dla pacjentek w Polsce. Do dnia dzisiejszego na całym świecie wykonano ponad 9 000 000 testów NIFTY, test wyróżnia także najszersza walidacja w postaci bardzo dużej grupy przetestowanych przypadków. Od 2018 roku w Polsce dostępna jest rozszerzona wersja testu NIFTY – test NIFTY pro. Od poprzedniej wersji różni się szerszym zakresem badanych chorób  oraz miejscem wykonywania analiz. NIFTY pro jest wykonywany w laboratorium BGI w Hongkongu. Wynika to z tego, że ta placówka opracowała metodologię badania i dzięki temu też pacjentki mogą wykonać badanie o tak szerokim zakresie badanych chorób

Test NIFTY pro a NIFTY plus, NIFTY basic i NIFTY twins

Aktualnie w Polsce dostępne są też NIFTY plus, NIFTY basic, NIFTY standard i NIFTY twins. Są to NIFTY wykonywane w GenePlanet w Słowenii. Czym jeszcze różnią się od NIFTY pro?

  • NIFTY basic ma najmniejszy zakres identyfikowanych chorób (trzy najpowszechniej występujące trisomie), NIFTY plus to rozszerzona wersja NIFTY basic, natomiast NIFTY twins wykonuje się w ciąży mnogiej (bliźniaczej). NIFTY Plus bada 94 choroby, tymczasem NIFTY Plus – 70. 
  • Badania NIFTY różnią się miejscem analizy próbki. Test NIFTY pro jest wykonywany w BGI w Hongkongu, co wiąże się z korzyściami dla pacjentki w postaci wspomnianego wcześniej zakresu badanych chorób. Pozostałe NIFTY wykonywane są w GenePlanet w Słowenii.

Test NIFTY, NIFTY pro, NIFTY plus – na co zwrócić uwagę wybierając badanie prenatalne?

Jeśli nie wiesz, które badanie prenatalne wybrać, NIFTY pro, NIFTY plus, NIFTY basic czy NIFTY twins, warto porównać zakresy badanych chorób.

Porównując badania NIFTY warto też uwzględnić ofertę danej placówki i co zawiera cena. Niektóre placówki mają odstępne raty, płatności odroczone, a w cenie dodatkowe konsultacje z lekarzem (np. wyniku pozytywnego). Laboratoria mają też różną dostępność punktów pobrań i wizyt domowych – przed badaniem sprawdź, czy pobranie próbki jest w cenie testu.

Zobacz więcej:


Publikacja: 25 lutego 2021 r. | Zdjęcie: pixabay.com

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy