Przeskocz do treści

Czy po amniopunkcji można chodzić?

Amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Wykonuje się ją, dopiero gdy inne testy wykażą nieprawidłowości. O badaniu tym w internecie znaleźć możemy wiele nieprawdziwych informacji, które wywołują jedynie stres u przyszłych mam. W rzeczywistości amniopunkcja to tylko kolejne badanie diagnostyczne. Jak przebiega? Czy jest bezpieczna? Czy po amniopunkcji można chodzić? Na te i inne pytania związane z amniopunkcją odpowiemy poniżej!

Spis treści:

  1. Amniopunkcja a możliwe powikłania
  2. Czy po amniopunkcji można chodzić?

Amniopunkcja a możliwe powikłania

Amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym, ale nie oznacza to, że jest niebezpieczna. Kiedyś faktycznie była ona przyczyną powikłań, ale dziś pojawiają się one zaledwie u jednej na tysiąc ciężarnych. W medycynie aktualnie stosowane są same najnowocześniejsze techniki, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów.

Amniopunkcja wykonywana jest tylko przez doświadczonych ginekologów, a cały zabieg kontrolowany jest przez badanie USG. Dzięki temu nie ma szans, aby cokolwiek podczas zabiegu poszło nie tak. Pacjentka nie musi się tym stresować.
Amniopunkcja jest badaniem, które w ciąży wystarczy wykonać raz. Dzięki niemu zyskamy 100% pewności, czy nasze dziecko cierpi na daną chorobę. Pamiętajmy jednak, że nie da nam ona gwarancji, że maluszek na pewno jest zdrowy. Tak jak inne badania prenatalne nie jest ona wykryć wszystkich istniejących schorzeń. Nie ma jednak żadnych szans, aby przeoczono w niej duże wady wrodzone.

Czy po amniopunkcji można chodzić?

Amniopunkcja trwa zaledwie 5-10 minut i jest ona bezbolesna. Po zabiegu pacjentka powinna jednak jeszcze przez kilkanaście minut pozostać w gabinecie, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Po tym czasie może opuścić gabinet i udać się do domu.

Po amniopunkcji właściwie nie jest konieczna żadna rekonwalescencja. Pacjentka może niemal od razu wrócić do swoich codziennych zajęć. Może chodzić, pracować, a nawet uprawiać mało intensywny sport. Bardziej oszczędzać powinny się jedynie pacjentki, którym zalecił to lekarz.

Amniopunkcja jest badaniem, po którym nie powinny pojawić się żadne nieprzyjemne objawy. Dopuszczalna jest jedynie lekka tkliwość w miejscu wkłucia igły. Nie jest to jednak bolesne i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Pojawienie się jakichkolwiek innych dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

1.7/5 - (16 głos / głosy)
1.7/5 - (16 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy