HPV – co należy wiedzieć o wirusie brodawczaka ludzkiego? Przeskocz do treści

HPV – co należy wiedzieć o wirusie brodawczaka ludzkiego?

HPV, czyli brodawczak ludzki, to wirus, który przenosi się drogą płciową. Jego niektóre rodzaje są w stanie wywołać chorobę nowotworową. Najczęściej jest to rak szyjki macicy. Wirusa HPV wykryć można za pomocą badania krwi. Jak rozpoznać HPV? Jak wygląda badanie? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

  1. Czym jest wirus HPV?
  2. Wirus HPV – objawy
  3. Test HPV – jak wykonać badanie? Ile kosztuje?
  4. HPV a rak szyjki macicy

Czym jest wirus HPV?

Wirus HPV to brodawczak ludzki. Zakażenie nim jest bardzo powszechne – kontakt z HPV miało aż 80% osób aktywnych seksualnie. Brodawczak ludzki przenosi się drogą płciową. Możemy więc zarazić się nim podczas seksu waginalnego, analnego i oralnego, przez dotykanie narządów płciowych oraz używanie tych samych ręczników. Możliwe jest także zarażenie noworodka w trakcie porodu.

W medycynie wyróżnia się około 200 szczepów wirusa HPV. Większość z nich to typy niskoonkogenne. Oznacza to, że nie stwarzają one ryzyka rozwoju choroby nowotworowej. Należy do nich m.in. HPV typu 6 i 11. Drugi rodzaj to wirusy HPV wysokoonkogenne. Jest on dużo bardziej niebezpieczny, ponieważ w większość przypadków prowadzi do rozwoju nowotworu. Do wirusów wysokoonkogennych zalicza się m.in. HPV 16 i 18.

Wirus HPV – objawy

Objawy wirusa HPV to:

  • Nawracające stany zapalne narządów rodnych – pojawiają się one niezależnie od szczepu wirusa, którym się zaraziliśmy
  • Brodawki – najczęściej pojawiają się one na narządach rodnych. Są one wtedy określane jako kłykciny kończyste. Pojawić mogą się również brodawki okołopaznokciowe czy brodawki stóp. Ten objaw jest charakterystyczny dla niskoonkogennych typów wirusa.
  • Zmiany nowotworowe – pojawiają się one jedynie w przypadku zakażenia wysokoongennym typem wirusa HPV.

Test HPV – jak wykonać badanie? Ile kosztuje?

Zakażenie wirusem HPV można wykryć, wykonując odpowiednie badanie. Jest ono zalecane szczególnie kobietom, które otrzymały nieprawidłowy wynik cytologii, mają niedobory odporności lub wielu partnerów seksualnych.

Badanie HPV wykonuje się tak jak badanie cytologiczne. Lekarz za pomocą specjalnego wziernika pobiera wymaz z szyjki macicy kobiety. Jest to całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjentki. Następnie pobrana próbka trafia do analizy. Może ona być przeprowadzona według jednej z następujących metod:

  • Skrining – metoda ta pozwala na określenie, czy pacjent jest zakażony wirusem HPV. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku sprawdzane jest, czy jest to HPV typu 16 lub 18.
  • Genotypowanie – w badaniu tym sprawdza się, czy pacjent jest zakażony HPV oraz którym jego szczepem. Pacjent na wyniku znajdzie także informację, czy dany typ wirusa jest onkogenny.

Cena badania HPV zależna jest od jego zakresu oraz metody użytej do analizy. Najtańsze testy kosztują około 140 zł, a najdroższe nieco ponad 400 zł.

HPV a rak szyjki macicy

Wirus HPV typu 16 i 18 to najczęstsze przyczyny rozwoju raka szyjki macicy. Mogą one wywoływać także raka pochwy, prącia oraz odbytu. Badanie HPV jest więc bardzo ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych.

Wczesne wykrycie HPV pozwoli wdrożyć bardziej zaawansowaną profilaktykę w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki regularnym badaniom możliwe będzie szybkie wykrycie zmian nowotworowych i wprowadzenie leczenia. Wiele pacjentek właśnie w taki sposób pokonało raka szyjki macicy.

 

Źródła:

  • Olejek A. (2008). HPV jako czynnik etiologiczny raka szyjki macicy. Ginekol Pol, 79, 126-132.
  • Mądry E. i Gibas M. (2009). HPV-wirus o wielu twarzach. Family Medicine & Primary Care Review, 3, 702-704.

 

 

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy