Przeskocz do treści

Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży

Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie, która oczekuje dziecka. Pozwala ona na monitorowanie rozwoju dziecka i wykrycie ewentualnych wad wrodzonych. W jaki sposób przeprowadza się taką diagnostykę? Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży?
  2. Jakie badania prenatalne w trakcie ciąży mają największe znaczenie?

Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży?

Badania prenatalne to narzędzia diagnostyczne, które pozwalają wykryć wady wrodzone u jeszcze nienarodzonego dziecka. Dzięki temu rodzice mogą lepiej przygotować się na przyjście na świat maluszka z daną wadą, a w niektórych przypadkach możliwe nawet jest wdrożenie leczenia jeszcze w trakcie ciąży.

Badania prenatalne są w stanie ze 100% pewnością wykluczyć obecność danych wad wrodzonych. Dzięki nim możemy więc zyskać pewność, że nasze dziecko rozwija się zdrowo. Jest to najcenniejsza informacja, jaką możemy otrzymać w ciąży. Dzięki niej zredukujemy całkowicie niepotrzebny stres.

Jakie badania prenatalne w trakcie ciąży mają największe znaczenie?

Każde badanie prenatalne jest bardzo cennym narzędziem diagnostycznym. Mają one jednak różne zakresy, dlatego nie każdy test jest w stanie wykryć każdą wadę wrodzoną. Przed wyborem badania warto więc się upewnić, jakie schorzenia można rozpoznać w danym teście.

Według specjalistów w trakcie ciąży największe znaczenie mają następujące badania prenatalne:

  •  USG genetyczne – jest to badanie obrazowe wykonywane między 11 a 13 tygodniem ciąży. W jego trakcie lekarz wykonuje kilka pomiarów, które pozwalają mu na zauważenie oznak niektórych wad wrodzonych. Dzięki USG genetycznemu wykryć możemy m.in. wady serca, zespół Downa oraz wady cewy nerwowej.
  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, które pozwala na wykrycie u płodu zespołu Downa, zespołu Patau oraz zespołu Edwardsa. Do wykonania badania potrzebna jest jedynie próbka krwi kobiety ciężarnej.
  •  Test NIPT – jest to badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA). Oznacza to, że analizuje się w nim DNA płodu znajdujące się we krwi matki. Do przeprowadzenia analizy wystarczy więc jej próbka. Dzięki temu u dziecka wykryć możemy nawet 94 wady wrodzone. Pozwala ono także na poznanie płci dziecka, jeśli przyszli rodzice mają takie życzenie.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy