Przeskocz do treści

Jakie są najważniejsze badania przy antykoncepcji hormonalnej?

Wiele kobiet zapobiega ciąży poprzez antykoncepcję hormonalną. Jest to bardzo skuteczna metoda, ale musi zostać odpowiednio dobrana do pacjentki. Dzięki temu nie spowoduje żadnych skutków ubocznych. Ale jak dobrać antykoncepcję hormonalną? Wystarczy wykonać kilka badań. Sprawdź, jakie są najważniejsze badania przy antykoncepcji hormonalnej!

Spis treści:

  1. Badania przy antykoncepcji hormonalnej – testy z krwi
  2. Badania przy antykoncepcji hormonalnej – badania genetyczne
  3. Badania przy antykoncepcji hormonalnej – badania ginekologiczne

Badania przy antykoncepcji hormonalnej – testy z krwi

Jako pierwsze badania przy antykoncepcji hormonalnej warto wykonać testy z krwi, takie jak:

  • Morfologię krwi obwodowej z rozmazem
  •  Badanie poziomu glukozy we krwi
  •  Badania na krzepliwość krwi – czas protrombinowy i fibrynogen
  •  Badania poziomu lipidów we krwi
  •  Badania hormonalne – FSH, LH, estradiol, TSH

Testy te należy wykonywać także w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zwykle kobietom zaleca się wykonywanie ich raz w roku, ale w niektórych przypadkach może być to konieczne częściej. O częstotliwości ich wykonywania warto porozmawiać z naszym lekarzem.

Badania przy antykoncepcji hormonalnej – badania genetyczne

Skutki uboczne wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej swoją przyczynę mogą mieć w naszych genach. Warto więc wykonać diagnostykę genetyczną przed rozpoczęciem jej stosowania. Jest to szczególnie zalecane w przypadku przebytej zakrzepicy, zatorowości płucnej lub po udarze mózgu.

Do wykonania badania genetycznego przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej skłonić powinny nas także czynniki rodzinne – występowanie w najbliższej rodzinie mutacji czynnika V Leiden lub genu protrombiny. Ich obecność jest związana ze zwiększonym ryzykiem powstawania zakrzepów, dlatego jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej. Badania tego nie powinniśmy więc pomijać.

Badania przy antykoncepcji hormonalnej – badania ginekologiczne

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej konieczne jest odwiedzenie gabinetu ginekologa. Porozmawia on z nami na temat antykoncepcji oraz wykona niezbędne badania – standardowe badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz cytologię. Wykonane powinno zostać także USG piersi. W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej na badania te zgłaszać należy się przynajmniej raz w roku.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy