Badania prenatalne dla kobiet w ciąży - które są najważniejsze? Przeskocz do treści

Jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży?

Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie ciężarnej. Dzięki niej możemy wykryć wady wrodzone u jeszcze nienarodzonego dziecka. W ramach takiej diagnostyki wykonać możemy kilka rodzajów testów. Jakich? Jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – rodzaje testów
  2. Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – najbardziej polecane testy

Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – rodzaje testów

Wśród badań prenatalnych wyróżnia się testy inwazyjne i nieinwazyjne. W pierwszej grupie badań ingeruje się w środowisko płodu np. poprzez pobranie płynu owodniowego. Istnieje więc ryzyko rozwoju komplikacji. W testach nieinwazyjnych nie ma takiej możliwości. Są one w pełni bezpieczne dla matki i dziecka.

Badania prenatalne można również podzielić pod względem zakresu, czyli liczby wykrywanych wad wrodzonych. Większość testów wykrywa jedynie najbardziej powszechne wady, takie jak zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.

Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – najbardziej polecane testy

Najbardziej polecane i najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży to:

  •  USG genetyczne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży. Badanie to przeprowadza się, tak jak zwykłe USG, ale jest ono dużo dokładniejsze. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy m.in. wady serca, zespół Downa oraz wady cewy nerwowej.
  •  Test PAPP-A – jest to badanie biochemiczne, do którego potrzebna jest tylko próbka krwi ciężarnej. Jest ona analizowana pod kątem stężenia białka PAPP-A. Dzięki temu u płodu wykryć można trzy najbardziej powszechne trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  •  Test NIFTY pro – jest to badanie wolnego DNA płodowego, dzięki któremu u płodu wykryć możemy aż 94 wady wrodzone. Pozwala ono także na sprawdzenie płci dziecka. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi ciężarnej.
  •  Amniopunkcja – jest to inwazyjne badanie prenatalne, które wykonuje się jedynie w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników innych testów. Do jego wykonania potrzebna jest próbka płynu owodniowego, którą pobiera się poprzez nakłucie brzucha ciężarnej jałową igłą. Badanie to jest bardzo bezpieczne dla matki i dziecka. Ryzyko rozwoju jakichkolwiek powikłań jest bliskie zeru.
Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy